Ismét telt házas kiállítás-megnyitó volt március 1-én a Hajdúhadházi Galériában. A tárlaton magán- és közgyűjtemények féltve őrzött kincsei kerültek a kultúrát és értéket szerető látogatók elé.
Váradi Zoltán fiatal kora ellenére már hosszú évek óta lelkes gyűjtője a természet számtalan szép csodájának. Gyűjteményének csak egy szelete az a vitrinnyi anyag, melyet most a hadházi polgároknak elhozott. Ebben a tárlóban a Távol-kelet tengereinek változatos élővilágába nyerhetünk betekintést. A változatosabbnál változatosabb megjelenésű csigák és kagyló élénk színvilága mindenkit lenyűgöz, formagazdagságuk felmérhetetlen. Különleges története is van néhánynak, hiszen a pénzkaurit, mint a neve is mutatja, fizetőeszköznek használták. A pompás nautilis az európai ötvösművészetben tűnt fel arannyal kiegészítve és így alkotva díszserlegeket. A csigákat, kagylókat kiegészíti néhány tengeri csillag is az apróbbaktól a nagyobbakig.
A kiállítás másik része a debreceni Déri Múzeum Természettudományi Gyűjteményének anyagaiból mutat be bőséges válogatást. Találhatunk benne megkapó szépségű korallokat Farkas Lajos hagyatékából, de döntő többsége a bányákból, a föld alól vagy néha a felszínén is található ásványok. Felsorolni is nehéz, hogy mennyi szépség rejlik ezekben a hideg „kövekben”. A gyűjtemény darabjai néhány kivételtől eltekintve a történeti Magyarország területéről, így Erdélyből és a Felvidékről is származó csodás darabok. A Déri Múzeum anyagában egy érdekes történetű sisakcsiga is látható. Önmagában talán nem is lenne érdekes és fontos, de ismerjük bekerülésének pontos adatait, és ez már történeti szempontból is különössé teszi ezt a csigát. A csigát Horthy Miklós világkörüli útján gyűjtötte és őrizte meg az egyik matróz és került leszármazóitól közgyűjteménybe.
A kiállítás megnyitására érkezett sok kedves vendéget az önkormányzat részéről Tóthné Ilyés Edit sajtóreferens köszöntötte, aki felhívta mindannyiunk figyelmét a természettudományok kiemelt fontosságára, hiszen a földrajz, a biológia, a kémia, a vegyészet mind-mind a bemutatott anyagból eredeztetheti gyökereit. A kiállítást dr. Lovas Márton Levente nyugalmazott megyei múzeumigazgató nyitotta meg, aki a gyűjtés szépségeiről beszélt az érdeklődő hallgatóságnak és egy séta keretében bemutatta a kiállítás legszebb darabjait. A falakon Lukács Tihamér kiváló fotói hozzák közelebb a szemlélőhöz egy-egy ásvány részletét.
A kiállításhoz természetesen most is csatlakoznak múzeumpedagógiai foglalkozások, melyekre Korompainé Mocsnik Marianna múzeumpedagógusnál lehet jelentkezni a 06-30-228-1634-es telefonszámon.
Hajdúhadház kultúrát szerető polgárai nevében szeretnénk megköszönni Váradi Zoltánnak és a Déri Múzeum Természettudományi Gyűjteményének, hogy közreműködésükkel létrejöhetett az „ÉGBŐL, FÖLDBŐL, VÍZ ALÓL” című. legújabb időszaki kiállításunk, melyet 2012. április 6-ig tekinthetnek meg.
Korompai Balázs