Október 14-én pénteken vette kezdetét a hetedik Torzsás Napok. A Földi iskola aulájában tartott megnyitón olyan tehetséges fiatalok léptek fel, akik városunkban nőttek fel, itt jártak általános iskolába, és itt kaptak ihletet a művészetek iránt.
A vendégek érkezésükkor „Féltve őrzött emlékeink” címmel video anyagot láthattak, melyet Korompainé Mocsnik Marianna és Korompai Balázs állított össze. A fényképek a Bodnár, Égerházi, É.Kiss, Erdei, Fási, Fekete, Göbölyös, Lakatos, Molnár, Ölveti,Rezes,Sipos és Várady családok fotó archívumából származtak.
Az aula előterében a Molnár testvérek munkáiból láthattak kiállítást a jelenlévők. A Hadházon élő testvérpár azokat a bábfigurákat hozták el a megnyitóra, amik a Vojtina Bábszínházban előadott műsorszámokban már főszerepet kaptak. A megnyitón beszédet mondott a Bábszínház igazgatója, Asbóth Anikó is.
Nyitásként Salánki Zsuzsi és párja Marsa Norbert versenytáncosok léptek színpadra, akik kellőképpen megalapozták a délután hangulatát a latin- amerikai táncokból összeállított előadásuknak köszönhetően. Őket követően Rezes Bence, és Nánási Alexandra délalföldi táncokat mutattak be nagy sikerrel. Ők jelenleg a Magyar Táncművészeti Főiskola hallgatói.
A táncos produkciókat a jövő művészei követték. A kiskakas rézkrajcárja című mesét a Bocskai István Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola Színjátszó csoportja adta elő Péterváriné Gábor Ilona felkészítésével.
A megnyitó záróeseményeként a szervezők emléktárgyak átadásával köszönték meg a segítők valamint a támogatók munkáját.
A második napon délelőtt a sporté volt a főszerep. Reggel a Karászyné Varga Erzsébet emlékfutással indult a nap, majd fogathajtó versenyen mérhették össze ügyességüket a térség lovasai a Kossuth utcai akadálypályán, ahol a kettes fogatok kombinált hajtását rendezte meg a Hajdúsági Hagyományőrző Lovasklub. Első helyezett lett Móricz Mihály Hajdúböszörményből, a második Balogh Gyula Hajdúböszörményből, a dobogó harmadik fokára pedig Tárkányi János újfehértói versenyző állhatott. Díjat kapott a negyedik helyezett Nagy János Hajdúsámsonból, az ötödik Domonkos Sándor lett Debrecen-Józsáról, hatodik helyezett pedig Fróna Antal lett Hajdúböszörményből. Különdíjat kapott Szabó Imre pónifogata.
Ezalatt a Szilágyi Dániel Gimnázium udvarán már gyülekeztek a motorosok, akik délben végigvonultak a hadházi utcákon. A délelőtt folyamán Dáné Csaba tanítványainak Kung Fu bemutatóját láthatták az érdeklődők. A mozgás után a kikapcsolódni vágyókat a Földi János Könyvtár várta, hiszen „Ha ez a tárgy mesélni tudna…” névvel megtekinthették azokat az adományokat, amelyeket a Hajdúhadházról elszármazottak adományoztak a városnak.
Délután Megtartó hagyomány címmel a nádudvari Kézműves Iskola mesterség bemutatóját és jurta kiállítását tekinthették meg a fesztiválra érkezők. Fellépett a hajdúhadházi és a téglási népdalkör.
A hétvégén folyamatosan nyitva állt a Radnóczi Ferenc Kertbarátkör által berendezett néprajzi kiállítás a Városháza épületében és az iskolatörténeti kiállítás a templomban.
A vasárnap az önfeledt szórakozásé volt. A Bocskai Mezőgazdasági Kft. udvarán, október 16-án volt főzőverseny, és vásári mulatságok. Elsőként az Ort-Iki Báb- és Utcaszínház műsora csalogatta a nézőket a színpadhoz.
Délelőtt 10 órakor, a megnyitón beszédet mondott dr. Fazekas Sándor Vidékfejlesztési miniszter, Tasó László országgyűlési képviselő és Csáfordi Dénes polgármester. Ezután bemutatkoztak a főzősátrak, és Nagy Gábor, Hajdúhadházról elszármazott fafaragó minden résztvevőt megajándékozott egy Torzsás fakanállal.
Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter – akit elkísért a családja is – egész nap a helyszínen tartózkodott. A megnyitó előtt tett egy sétát a település utcáin, majd a köszöntő után megnézte a főzősátrakat. A program végén 16 órakor, ellátogatott egy hajdúhadházi savanyító üzembe is. A Hajdúhadházi Lapoknak elmondta, hogy nagyon fontos az, hogy vidéken megmaradjanak a nyersanyagok előállítása és megtermelése mellett a feldolgozás, a késztermék előállításának helyszínei is. Ne csak szőlőt adjunk el, hanem bort, ne csak nyers káposztát, hanem savanyúságot, és ne csak a sertést exportáljunk az európai országokba, hanem a feldolgozott húst és kolbászt. Ezért is jelentősek a városban található savanyítóüzemek.
10 óra után néptánc gála vette kezdetét, ami egészen ebédidőig szórakoztatta a közönséget. 13 órától színpadra léptek az Éneklő szakácsok, majd a hajdúhadházi óvodák felnőtt színjátszói mutatták be előadásukat. A ballószögi népdalkör után Szabó Ádám, a Csillag születik egykori versenyzője zárta a programot harmonika játékával.
Az eredményhirdetést tombolasorsolás zárta.
A szervezésben közreműködtek a „Hadházi” Civil Kerekasztalt alkotó civil szervezetek, Hajdúhadház Város Önkormányzata, az Önkormányzat intézményei, vállalkozók és a lakosság köréből szerveződő önkéntesek.
Eredmények
Karászyné Varga Erzsébet emlékfutás
10 év alattiak:
Fiúk Lányok
1. Rostás József 1. Kovács Sára
2. Szilágyi Szabolcs 2. Csáfordi Noémi
3. Vadász Kornél
10-14 éves korig:
Fiúk Lányok
1. Takács János 1. Salánki Nikolett
2. Szabó Antal 2. Simon Flóra
3. Flórián Balázs 3. Boros Kinga
14 év felettiek:
Fiúk Lányok
1. Kökényesi Péter 1. Hadházi Anett
2. Gulyás Tibor 2. Balogh Kata
Főzőverseny
Leves kategória
- Hajdúsági Hagyományőrző Lovas Klub
- Hajdúhadházi Református Általános Iskola
- „AKARD” Hajdúsági Nagycsaládosok Egyesülete
Töltött káposzta
- Káposzta Klán
- Hajdúhadházi Bocskai István Vadásztársaság
- Hajdúhadház Nagyerdő Vadásztársaság
Egytálételek
- Három Szirom Óvoda
- Honvéd Szakszervezet
- Hajdúhadház Nagyerdő Vadásztársaság
Egyéb
- TAN-TAN TEAM
- Hajdú Takarék Takarékszövetkezet
- Ligetalja- Gúth Idegenforgalmi Egyesület
Külön díj: Názáreti Egyház
Legszebb főzősátor: Hajdúhadházi Nagyerdő Vadásztársaság
Torzsás Fejedelem: Szöllős László Hajdúhadház Táncsics u. 2. sz. Káposzta súlya: 10.5 kg.
Szereplésükért külön díjat kapott: Torzsás Néptáncegyüttes
Felajánló: Molnár Éva Vállalkozó Hajdúhadház
Nagy Angéla és Tóthné Ilyés Edit
Fotó: Tóth Péter