A belvizi veszélyhelyzetről

A belvíz elleni összehangolt védekezés érdekében összehívott találkozón vett részt Csáfordi Dénes, Hajdúhadház polgármestere. Nagy Sándor, Újfehértó polgármestere a környező települések első embereit és műszaki szakembereit hívta meg, emellett a találkozón képviseltette magát a Hortobágyi Nemzeti Park, a Felső Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kormányhivatal és a Nyírségi Vízgazdálkodási Társulat.

A január 12-én Újfehértón megtartott megbeszélésen elsőként az újfehértói hivatal műszaki szakértője vázolta a probléma alapvető okait, majd Nagy Sándor kezdeményezte, hogy az érintett három település (Hajdúhadház, Téglás és Újfehértó) összefogással és közös munkával orvosolhatná a belvízproblémát.

Az elmúlt években az érintett területeket javarészt NATURA 2000 területté nyilvánította a Hortobágyi Nemzeti Park, ám a park munkatársai szerint ez nem jelent problémát a belvízi veszélyhelyzet megoldásában.

Csáfordi Dénes, Hajdúhadház polgármestere javasolta, hogy a város részéről megoldást jelentene az, ha az egykor természetes záportározó területeket ismételten kikotornák. Ilyen gödörből akár három-négy is található a település határában. Az újbóli használatba vételükkel elkerülhető lenne az, hogy a településen gondot okozzon a csapadékos időjárás, valamint megakadályozná, hogy a hadházi víz egy része átfolyjon Téglásra, illetve Újfehértóra.

A hajdúhadházi polgármester azt is elmondta, hogy az újfehértóihoz hasonló a helyzet a hajdúvárosban is. Több család költözött már ki a házából, ami továbbra is vízben áll, lakhatásra alkalmatlan és a veszélyhelyzet az olvadással csak fokozódni fog. Úgy gondolja, hogy a Hadház-Téglás között elhelyezkedő Szederjes-Kisrét térségében ki lehetne használni az egykori csapadékvíz tározókat, így a jelenleg felesleges esővizet a későbbiekben akár hasznosítani is lehetne.

Emellett a Szabó Gábor-Károlyi Mihály utcán a csapadékmentesítés céljából idén befejeződik a csapadékvíz csatornázási beruházás, ami megoldja ezeknek az utcáknak a további vízelvezetési problémáit.

A találkozó után Csáfordi Dénes és Czibere Béla, Téglás polgármestere bejárta az említett területeket, ahol a települések közös munkával tudnának tenni az ellen, hogy a jövőben hasonló belvízprobléma ne alakuljon ki.

Ezután egyeztetettek Nyíregyházán a belvízvédekezésben érintett települések polgármesterei. Ezúttal a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság hívta meg a városok első embereit és műszaki szakembereit január 27-én, hogy megoldást találjanak a belvízproblémára.

A múlt év utolsó hónapjaiban jelentkező probléma a régióban Hajdúhadház-Téglás-Újfehértó térségében az idei év elején is fennáll. A tárgyaláson Csáfordi Dénes, Hajdúhadház polgármestere azzal a megoldással állt elő, episode passes amit már Újfehértón is javasolt. Meg kell kotorni az egykor természetes úton kialakult záportározókat, ezeket kitakarítani, így a lakóövezetekben felgyűlt vizet ide lehet vezetni. Ezek a területek Hajdúhadházon a Szederjes, Tégláson a Kisrét környéke. Emellett a déli városrész csapadékmentesítése is megoldottá válik a csatorna beruházás befejezésével. A cél az, hogy ezek a munkálatok minél hamarabb elkezdődjenek, hogy a Szabó Gábor-Károlyi Mihály utcán összegyűlt belvíz se okozzon gondot a továbbiakban.

A város a közelmúltban levélben tájékoztatta Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkárt, és egyben kérte a tárca segítségét a belvíz elleni védekezési folyamatban.

Kategória: Hírek, Közérdekű | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.