TÁJÉKOZTATÓ
a helyi Családi Portaprogram-Szociális földprogramról
Hajdúhadház Város Önkormányzata Képviselő-testülete a helyi Családi Portaprogram-Szociális földprogramról a 25/2020.(XI.05.) önkormányzati rendeletében rendelkezett.
Hajdúhadház Város Önkormányzata a szociálisan rászoruló személyek részére természetbeni ellátásként Családi portaprogram-szociális földprogramot indít. A Családi Portaprogram-Szociális földprogram célja, hogy elősegítse a szociálisan hátrányos helyzetű, rászoruló emberek, családok konyhakertjeinek megművelését, hozzájáruljon a kisállattartási gyakorlat megerősítéséhez, ezáltal az érintett személyek, családok megélhetésének elősegítéséhez, életminőségének javulásához, az önellátás alapjainak megszilárdulásához, önálló egzisztenciateremtési esélyeinek növeléséhez.
A Családi Portaprogram-Szociális földprogrammal kapcsolatos hatáskört a polgármester gyakorolja, aki döntésre jogosult az ellátás megállapítása és megszüntetése, valamint a Családi Portaprogram-szociális földprogramban való részvétel iránti kérelem elutasítása vonatkozásában.
A Családi Portaprogram-Szociális földprogramban az a személy vehet részt:
- a) akinek legalább egy éve bejelentett lakóhelye vagy tartózkodási helye van Hajdúhadházon, és legalább 100 m2-es konyhakerti növénytermesztésre alkalmas területtel és állattartásra alkalmas feltételekkel és udvarral rendelkezik és
- b) egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatásban vagy
- c) foglalkoztatást helyettesítő támogatásban, vagy
- d) rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül vagy
- e) olyan megváltozott munkaképességű, akinek egészségügyi állapota a programban való részvételét lehetővé teszi vagy
- f) azon nyugdíjszerű ellátásban részesülő személy, akinek családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400%-át (2022. évben: 114.000,- Ft-ot) vagy
- g) álláskeresési járadékban vagy nyugdíj előtti álláskeresési segélyben részesül vagy
- h) közfoglalkoztatott vagy
- i) olyan szociálisan rászoruló személy, akinek a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének hatszorosát (2022. évben a 171.000,- Ft-ot).
A Családi Portaprogram-Szociális földprogramban a közös háztartásban élő személyek közül egy személy vehet részt.
A Családi Portaprogram-Szociális földprogramban részt vevők önkéntes alapon, megállapodás megkötésével vállalhatják a részvételt.
A részvételi kérelem abban az esetben utasítható el, ha:
- a) a kérelmező nem felel meg a fenti feltételeknek,
- b) a Családi Portaprogram-Szociális földprogram végrehajtásához rendelkezésre álló pénzügyi fedezet már nem ad lehetőséget a kérelem teljesítésére.
A Családi Portaprogram-Szociális földprogramban való részvételi szándékot tartalmazó kérelmet 2022. március 21. napjáig a Hajdúhadházi Polgármesteri Hivatalhoz lehet benyújtani.
A támogatás iránti kérelem formanyomtatvány átvehető a Hajdúhadházi Polgármesteri Hivatal Szociális Irodájában (4242 Hajdúhadház, Mester utca 26. szám) vagy elérhető a www.hajduhadhaz.hu internetes oldalon a Dokumentumok/Nyomtatványok/Szociális nyomtatványok/szociális földprogram menüpontokra kattintva.
A programban résztvevőkkel az Önkormányzat együttműködési megállapodást köt, mely a tárgyév végéig terjedő határozott időtartamra jön létre.
A Családi Portaprogram-Szociális földprogram keretében megtermelt növények, hús és tojás mennyiség, továbbá a kishaszonállatok szaporulata teljes egészében a Családi Portaprogram-Szociális földprogramban résztvevőt illeti meg, melyet köteles saját szükségletei kielégítésére fordítani. A támogatottsági jog, valamint az abból származó bármely más előny másra át nem ruházható.
A támogatásra az éves költségvetési rendeletben meghatározott keret szolgál. A költségvetési keret felhasználását követően benyújtott támogatási kérelem elutasításra kerülhet.
A Családi Portaprogram-Szociális földprogramban résztvevő köteles:
- a) az udvarában a részére átadott növények termesztéséről és állat tartásáról és a takarmány felhasználásáról jó gazda módjára gondoskodni, a családi portát rendben és tisztán tartani,
- b) a munkavégzés során az önkormányzattal, vagy az önkormányzat által kijelölt személlyel együttműködni, képzésen részt venni,
- c) a programban szerzett tapasztalatait saját, illetve családja megélhetésének javítása érdekében a jövőben is hasznosítani.
A kedvezményezett személy az átadott vetőmagvak és az előnevelt csirkék esetében legalább azok 80%-át élő növényként, illetve élő állatként az ellenőrzéskor bemutatni köteles. A vetőmagvak esetében annak vetésterületét, illetve az azon kikelt haszonnövényeket be kell mutatni az ellenőrzést végző személynek.
Az Önkormányzat a megállapodás időtartama alatt jogosult folyamatosan ellenőrizni a vállalt kötelezettségek megvalósulásának folyamatát.
Amennyiben a Családi Portaprogram-Szociális földprogramban résztvevő a megállapodásból eredő kötelezettségét nem teljesíti, úgy az Önkormányzat a megállapodást jogosult azonnali hatállyal felmondani. Ebben az esetben a kedvezményezett a programban való részvételből kizárásra kerül, és köteles visszafizetni a természetbeni támogatás pénzbeli ellenértékét Hajdúhadház Város Önkormányzata felé, továbbá nem igényelheti a helyi Családi Portaprogram-Szociális földprogramról szóló 25/2020.(XI.05.) önkormányzati rendelet alapján a programban részt vevők részére biztosított juttatásokat.
A kötelezettségét nem teljesítő személy a következő két év Családi Portaprogram-Szociális földprogramjában nem vehet részt.
A támogatással kapcsolatosan bővebb felvilágosítás, további információ a Hajdúhadházi Polgármesteri Hivatal (Szociális Iroda) 4242 Hajdúhadház, Mester utca 26. szám munkatársaitól kérhető.