„Kezdődj” Torzsás!

Október 14-én pénteken vette kezdetét a hetedik Torzsás Napok. A Földi iskola aulájában tartott megnyitón olyan tehetséges fiatalok léptek fel, akik városunkban nőttek fel, itt jártak általános iskolába, és itt kaptak ihletet a művészetek iránt.

A vendégek érkezésükkor „Féltve őrzött emlékeink” címmel video anyagot láthattak, melyet Korompainé Mocsnik Marianna és Korompai Balázs állított össze. A fényképek a Bodnár, Égerházi, É.Kiss, Erdei, Fási, Fekete, Göbölyös, Lakatos, Molnár, Ölveti,Rezes,Sipos és Várady családok fotó archívumából származtak.

Az aula előterében a Molnár testvérek munkáiból láthattak kiállítást a jelenlévők. A Hadházon élő testvérpár azokat a bábfigurákat hozták el a megnyitóra, amik a Vojtina Bábszínházban előadott műsorszámokban már főszerepet kaptak. A megnyitón beszédet mondott a Bábszínház igazgatója, Asbóth Anikó is.

Nyitásként Salánki Zsuzsi és párja Marsa Norbert versenytáncosok léptek színpadra, akik kellőképpen megalapozták a délután hangulatát a latin- amerikai táncokból összeállított előadásuknak köszönhetően. Őket követően Rezes Bence, és Nánási Alexandra délalföldi táncokat mutattak be nagy sikerrel. Ők jelenleg a Magyar Táncművészeti Főiskola hallgatói.

A táncos produkciókat a jövő művészei követték. A kiskakas rézkrajcárja című mesét a Bocskai István Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola Színjátszó csoportja adta elő Péterváriné Gábor Ilona felkészítésével.

A megnyitó záróeseményeként a szervezők emléktárgyak átadásával köszönték meg a segítők valamint a támogatók munkáját.

A második napon délelőtt a sporté volt a főszerep. Reggel a Karászyné Varga Erzsébet emlékfutással indult a nap, majd fogathajtó versenyen mérhették össze ügyességüket a térség lovasai a Kossuth utcai akadálypályán, ahol a kettes fogatok kombinált hajtását rendezte meg a Hajdúsági Hagyományőrző Lovasklub. Első helyezett lett Móricz Mihály Hajdúböszörményből, a második Balogh Gyula Hajdúböszörményből, a dobogó harmadik fokára pedig Tárkányi János újfehértói versenyző állhatott. Díjat kapott a negyedik helyezett Nagy János Hajdúsámsonból, az ötödik Domonkos Sándor lett Debrecen-Józsáról, hatodik helyezett pedig Fróna Antal lett Hajdúböszörményből. Különdíjat kapott Szabó Imre pónifogata.

Ezalatt a Szilágyi Dániel Gimnázium udvarán már gyülekeztek a motorosok, akik délben végigvonultak a hadházi utcákon. A délelőtt folyamán Dáné Csaba tanítványainak Kung Fu bemutatóját láthatták az érdeklődők. A mozgás után a kikapcsolódni vágyókat a Földi János Könyvtár várta, hiszen „Ha ez a tárgy mesélni tudna…” névvel megtekinthették azokat az adományokat, amelyeket a Hajdúhadházról elszármazottak adományoztak a városnak.

Délután Megtartó hagyomány címmel a nádudvari Kézműves Iskola mesterség bemutatóját és jurta kiállítását tekinthették meg a fesztiválra érkezők. Fellépett a hajdúhadházi és a téglási népdalkör.

A hétvégén folyamatosan nyitva állt a Radnóczi Ferenc Kertbarátkör által berendezett néprajzi kiállítás a Városháza épületében és az iskolatörténeti kiállítás a templomban.

A vasárnap az önfeledt szórakozásé volt. A Bocskai Mezőgazdasági Kft. udvarán, október 16-án volt főzőverseny, és vásári mulatságok. Elsőként az Ort-Iki Báb- és Utcaszínház műsora csalogatta a nézőket a színpadhoz.

Délelőtt 10 órakor, a megnyitón beszédet mondott dr. Fazekas Sándor Vidékfejlesztési miniszter, Tasó László országgyűlési képviselő és Csáfordi Dénes polgármester. Ezután bemutatkoztak a főzősátrak, és Nagy Gábor, Hajdúhadházról elszármazott fafaragó minden résztvevőt megajándékozott egy Torzsás fakanállal.

Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter – akit elkísért a családja is – egész nap a helyszínen tartózkodott. A megnyitó előtt tett egy sétát a település utcáin, majd a köszöntő után megnézte a főzősátrakat. A program végén 16 órakor, ellátogatott egy hajdúhadházi savanyító üzembe is.  A Hajdúhadházi Lapoknak elmondta, hogy nagyon fontos az, hogy vidéken megmaradjanak a nyersanyagok előállítása és megtermelése mellett a feldolgozás, a késztermék előállításának helyszínei is. Ne csak szőlőt adjunk el, hanem bort, ne csak nyers káposztát, hanem savanyúságot, és ne csak a sertést exportáljunk az európai országokba, hanem a feldolgozott húst és kolbászt. Ezért is jelentősek a városban található savanyítóüzemek.

10 óra után néptánc gála vette kezdetét, ami egészen ebédidőig szórakoztatta a közönséget. 13 órától színpadra léptek az Éneklő szakácsok, majd a hajdúhadházi óvodák felnőtt színjátszói mutatták be előadásukat. A ballószögi népdalkör után Szabó Ádám, a Csillag születik egykori versenyzője zárta a programot harmonika játékával.

Az eredményhirdetést tombolasorsolás zárta.

A szervezésben közreműködtek a „Hadházi” Civil Kerekasztalt alkotó civil szervezetek, Hajdúhadház Város Önkormányzata, az Önkormányzat intézményei, vállalkozók és a lakosság köréből szerveződő önkéntesek.

Eredmények

Karászyné Varga Erzsébet emlékfutás

10 év alattiak:

Fiúk Lányok

1. Rostás József                                                                                1. Kovács Sára

2. Szilágyi Szabolcs                                                                          2. Csáfordi Noémi

3. Vadász Kornél

10-14 éves korig:

Fiúk Lányok

1. Takács János                                                                                 1. Salánki Nikolett

2. Szabó Antal                                                                                  2. Simon Flóra

3. Flórián Balázs                                                                               3. Boros Kinga

14 év felettiek:

Fiúk Lányok

1. Kökényesi Péter                                                                            1. Hadházi Anett

2. Gulyás Tibor                                                                                 2. Balogh Kata

Főzőverseny

Leves kategória

  1. Hajdúsági Hagyományőrző Lovas Klub
  2. Hajdúhadházi Református  Általános Iskola
  3. „AKARD” Hajdúsági Nagycsaládosok Egyesülete

Töltött káposzta

  1. Káposzta Klán
  2. Hajdúhadházi Bocskai István Vadásztársaság
  3. Hajdúhadház Nagyerdő Vadásztársaság

Egytálételek

  1. Három Szirom Óvoda
  2. Honvéd Szakszervezet
  3. Hajdúhadház Nagyerdő Vadásztársaság

Egyéb

  1. TAN-TAN TEAM
  2. Hajdú Takarék Takarékszövetkezet
  3. Ligetalja- Gúth Idegenforgalmi Egyesület

Külön díj: Názáreti Egyház

Legszebb főzősátor: Hajdúhadházi Nagyerdő Vadásztársaság

Torzsás Fejedelem: Szöllős László Hajdúhadház Táncsics u. 2. sz. Káposzta súlya: 10.5 kg.

Szereplésükért külön díjat kapott: Torzsás Néptáncegyüttes

Felajánló: Molnár Éva Vállalkozó Hajdúhadház

 

Nagy Angéla és Tóthné Ilyés Edit

Fotó: Tóth Péter

Kategória: Nincs kategorizálva | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.