Október 20-án sajtótájékoztató keretében tájékoztatta az újságírókat Csáfordi Dénes polgármester a szegregációs pert követő kártérítési követelésekről. A tájékoztató után az alábbi sajtóközleményt bocsátotta a sajtó rendelkezésére.
Idén október elején megkereste a Városi Önkormányzatot Dr. Koós László Zoltán ügyvéd, hogy tájékoztasson a szegregáció érintettjeinek kártérítési igényéről. Az Ügyvéd Urat Alföldi-Lakatos Gábor, a Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke kereste meg, aki elsődlegesen peren kívüli megállapodásra hatalmazta fel Dr. Koós László Zoltánt. Az egyezségi ajánlat szerint 74 millió forintot követelnek a Városi Önkormányzattól, ami az érintettek számára fejenként 100 000 forintot jelentene.
Amennyiben az Önkormányzat eleget tenne az egyezségi ajánlatban foglaltaknak, az a következő gazdasági évben megszorításokhoz vezetne, ami intézmények bezárását és szociális juttatások befagyasztását jelentené. Az sem elképzelhetetlen, hogy az Önkormányzat 2012-ben nem indulhatna egyetlen közmunka pályázaton sem, hiszen az ehhez szükséges önrész hiányozna a város kasszájából. Nem csupán ez a 74 millió Ft hiányozna a büdzséből, hanem ennek sokszorosa, hiszen a pályázatokon az önrész összege adott esetben megtízszerezhető.
Alföldi-Lakatos Gábor CKÖ elnökkel nem ért egyet a saját testülete sem. Rostás Zsigmond képviselő, Rostás Dezső és Balogh Sándor CKÖ képviselők közös nyilatkozatot adtak ki, melynek értelmében elhatárolódnak a kártérítési követeléstől. Kifejtik, hogy már a szegregációs pert is ellenezték, amelynek a cigányság a vesztese lett. Nyilatkozatukból kiderül, hogy a perbe fogott iskolákban a cigány gyermekek magasan képzett pedagógusok segítségével, egyénre szabott, minőségi oktatásban részesültek, ami elősegítette a romaintegrációt. Emellett az iskola épülete közelebb volt a gyerekek lakhelyéhez, de mára már mindenki a központban lévő iskolákba kénytelen járni, így lecsökkent a pihenésre és tanulásra fordítható idő.
Kétségtelen, hogy a rendszerváltozást követő 21 év egyik legnagyobb vesztesei a romák. Tömegesen veszítették el munkahelyeiket, a segélyesek világába kényszerítették őket, ami a mindennapi életükben óriási visszaesést okozott. Nem csak anyagilag, hanem morálisan is leszakadtak és elszigetelődtek egyes cigány közösségek.
A liberális oktatáspolitika torzszüleménye és óriási kártétele volt, hogy összeerőltette a hatalmas szocializációs, életviteli, képességbeli különbségekkel rendelkező gyermekeket, ezzel feszültséget gerjesztve nem biztosította a felzárkóztatás valódi feltételeit. Évek óta kiütköznek a szociális és szocializációs különbségek, a cigány társadalom egy része nem érzi magáénak a többségi értékrendet és normákat, néhányuk közösségi viselkedése nem fogadható el közösségi színtereken. Ráadásul, a helyi társadalom előítéleteit sokan szítják, és teljesen nyilvánvaló politikai haszonszerzés céljából különféle politikai kalandorok uszítják, többek között, a hajdúhadháziakat is.
Az egyességi ajánlat azonban nem csak anyagi okok miatt elfogadhatatlan számunkra. Meggyőződésünk, hogy maga a feltételezés, miszerint pénzben kifejezhető a roma családok szegregációs kártétele, egyértelműen közösség ellenes, és óriási feszültséget okoz a város lakossága körében.
Felszólítom Alföldi Lakatos Gábort, hogy anyagi és politikai haszonszerzés céljára ne használja a roma közösség nehéz helyzetét, ne lovagolja meg a szegénységből eredő elkeseredettséget, mert ennek romboló, és valóban szegregáló hatása lesz. Arra kérem a roma vezetőket, hogy működjenek közre a foglalkoztatási helyzet javítására szolgáló közmunka és jövőbeli Start-munka programokban, tegyenek erőfeszítéseket a helyi közösségek békés és konstruktív együttműködése érdekében.
Ezúton elhatárolódom mind az egyezkedéstől, mind az előző ciklusokban, az elődeim által elkövetett, szegregációs perhez vezető hibáktól. Közönyös és konformista hozzáállásuknak köszönhetően sikerült Hajdúhadházról egy torz és felületes képet kialakítani, és lerombolni a település méltóságát. Ennek is köszönhető, hogy most újra nemtelen támadást intéznek a város felé pénzéhes és önmaguk boldogulását kereső, egykori megélhetési cigány politikusok.
Hajdúhadház, 2011. október 20.
Csáfordi Dénes
polgármester