A forradalomra emlékeztek Hajdúhadházon

Az 1848-49-es forradalomra emlékeztek Hajdúhadházon március 15-én. 9 óra után ünnepi istentisztelettel kezdődött a program, ahol Pál Csaba református lelkipásztor, valamint a Hajdúhadházi Református Egyházközség gyülekezetének ifjúsági csoportja emlékezett a hősökre. A templomkertben a megemlékezők koszorúval rótták le tiszteletüket a templomalapító Bartha Mihály tiszteletes síremlékénél.

Ezután a Szilágyi Dániel Gimnázium aulájában az iskola névadójára, a hajdúhadházi ’48-as hősre emlékeztek a város vezetői, a civil szervezetek és intézmények mellett a református egyház és a rendvédelmi szervek képviselői. Szilágyi Dániel nem egészen 18 éves fejjel 1848 őszén a szabadságharc katonája lesz, s honvéd-huszár őrmesterként harcol Dél-Magyarország csataterein egészen Szenttamásiig, majd a szabadságharc utolsó napján hadnaggyá lép elő. Nem tette le a fegyvert. Nem adta meg magát sem az osztráknak, sem az orosznak. A Kossuthot kísérő magyar bujdosókkal Orsovánál lépett török földre, s többé nem látta viszont Magyarországot.

A koszorúzás után a szervezők a Dr. Földi János Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény aulájába invitálták a megjelenteket, ahol ünnepi műsor keretében emlékeztek a márciusi ifjakra. Először Vargáné Sőrés Ilona alpolgármester köszöntötte az ünneplő közönséget. Ezután a 4. évfolyamos tanulók zenés-verses produkciója következett, a gyerekeket Pécsiné Varga Erzsébet, Dobos Eszter és Enyedi Dóra készítette fel.

Végül az egykori hadházi diákok, Hajdú Veronika és Szilágyi Enikő közösen léptek a színpadra. Hajdú Veronika Kodály Zoltán: A Csitári hegyek alatt című dalát, és Kálmán Imre Csárdáskirálynő című operájából a Szilvia belépője áriát énekelte el. Veronika Budapesten a Weiner Leo Konzervatóriumban, majd a gráci zeneakadémián tanult énekelni, és rövid ideig a genovai színház operastúdiójában tanult. A fiatal énekesnő Zsadányi Nagy Lajos költő, író unokája.

Zongorán kísérte Szilágyi Enikő, aki zeneművészeti tanulmányainak befejezése óta a Földi Általános Iskolában és a debreceni zenedében tanít. A Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetben tanult zongora és kamaraművész szakon, majd mesterdiplomát szerzett Észak-Olaszországban, Trentoban.
A megemlékezések zárásaként koszorúval emlékeztek a város vezetői Szilágyi Dánielre és a forradalmi eseményekre az Egészségházban elhelyezett emléktáblánál is.

Tóthné Ilyés Edit

 

Kategória: Hírek | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.