2012. december 10–15. között településünk városnapi programokkal várta az érdeklődőket. December 10-én a Földi János Általános Iskola és a Földi János Könyvtár szervezésében „Bocskai és a hajdúk” című vetélkedő területi fordulójával indult az egész hetes rendezvénysorozat.
December 11-én a Csokonai Művelődési Házban Erdei Imréné magángyűjtő anyagából összeállított kiállítást tekinthették meg az odalátogatók „Hajdúhadház régi képeslapokon” címmel. Csáfordi Dénes polgármester köszöntő szavai után Máthé András fotóművész nyitotta meg a kiállítást. Tímár Ivett előadásában a Piramis, Bródy János és Szécsi Pál dalai csendültek fel. A kiállított képeslapokat december 15-ig lehetett megtekinteni.
December 12-én, a hajdúk telepítésének évfordulóján a Földi János Könyvtár szervezésében megvalósuló numizmatikai kiállítással vette kezdetét az ünnepi megemlékezés. A kiállítás anyaga természetesen Bocskai Istvánhoz és korához kötődik. Az értékes emlékérmek mellett az 1600-as évek elején vert és használt ezüst tallérokból is jelentős anyag került a tárlókba, valamint a kiállítást megnyitó történész-numizmatikus Krankovics Ilona jóvoltából szinte felbecsülhetetlen értékű XVII. századi erdélyi aranydukátokat is megtekinthettek és kézbe vehettek a kiállítás megnyitójára ellátogató vendégek.
A kiállításon a Déri Múzeum anyaga mellett, két hajdúhadházi éremgyűjtő, Kökényesi Zsolt és Molnár Pál gyűjteményeinek legszebb darabjai is megtekinthetők.
A numizmatikai kiállítás után a Városháza felújított dísztermében ünnepi testületi üléssel folytatódott a program. Ünnepi beszédében Csáfordi Dénes rámutatott az évfordulók jelentőségére, s elmondta, hogy a település 700 éves fennállására, a több, mint 400 éve kapott kiváltságokra, Bocskai István és a hajdúk hősies küzdelmeire méltó módon kell emlékeznünk, de „emellett a mindennapok cselekedeteivel is azt kell bizonyítanunk, hogy méltóak vagyunk a hajdú névre. Méltó rá városunk és méltóak rá a hajdúhadházi lakosok. Cselekedeteinkkel is adóznunk kell a hős elődök emlékének!”
Az ülésen Lengyel György előadásában Ady Endre: A Rákóczi vén harangja és Wass Albert: Nagypénteki sirató című verseit hallhatták a jelenlévők.
Ünnepélyes keretek között, állampolgári eskütételével tizenhárom magyar, köztük négy hajdúhadházi ember válhatott magyar állampolgárrá (a hajdúhadházi Gerő János, Géber Ilona, Somogyi Katinka, ifj. Somogyi György és a Szatmárnémetiből érkezett Sipos család: Sipos Sámuel, Sipos Magdolna, Sipos Reuél Péter, Sipos Timoteus Dénes, Sipos Tamara Eszter; és a Nagy család: Nagy Tamás, Nagy Eszter, Nagy Zsófia és Nagy Simon)
Az ünnepélyes honosítás után Hajdúhadház Város Önkormányzata kitüntető díjainak átadása következett. Hajdúhadház Város Díszpolgára Kitüntető Címet kapott Dr. Kémeri Béla nyugalmazott háziorvos, Földi János Kitüntető Címet kapott Takács Ildikó pedagógus – karnagy, a Bocskai István Kitüntető Címet pedig Antal Sándor, a Hajdúsági Hagyományőrző Lovas Klub elnöke kapta meg.
A kitüntető címek átadása után Nagy Gábor, Hajdúhadház díszpolgára ünnepélyes keretek között adta át Csáfordi Dénesnek a városnak készített ajándékait. Fából faragta meg Hajdúhadház 700 éves logóját és a tavalyi városnapra készített hadházi címer párját, Magyarország címerét.
Az ünnepi testületi ülést Kátai Zolán énekmondó művész „Elindula József…” című adventi műsora zárta.
A testületi ülés után Bocskai István lovas szobránál folytatódott a megemlékezés. Tasó László országgyűlési képviselő beszédében Hajdúhadház igazi hajdúkhoz méltó útjáról beszélt, melyre az új városvezetés lépett, amely úton nem a hátrány hangsúlyozása, a hátrányos helyzeten történő kesergés és sírás, hanem a küzdés, a fejlődésbe vetett töretlen hit és az állhatatos munkavégzés került a középpontba. A megemlékezés koszorúzással és közös főhajtással ért véget.
Az ünnepi hét következő napjain a kultúráé és a sporté volt a főszerep. December 13-án este a Hadházi Farkasok látványos gála-mérkőzéssel örvendeztették meg szurkolóikat. Ellenfelük a debreceni élvonalbeli kosárlabdázás egykori meghatározó alakjait felvonultató DRSE csapata volt.
December 14-én a Csokonai Művelődési Házban a Kisebbségi Közösségi Ház és Hajdúhadház Város Önkormányzatának szervezésében „Roma kulturális és hitéleti fesztivál” került megrendezésre a Nemzetiségek Napja alkalmából. A rendezvényt Rostás Zsigmond, a Kisebbségi Közösségi Ház elnöke nyitotta meg, a jelenlévőket Kiss Sándor Mátyás tanácsnok köszöntötte.
December 15-én a Földi Iskola tornatermében 7 csapat részvételével kispályás labdarúgó torna került megrendezésre. A szoros versenyben az I. helyezést a Hajdúhadházi Futball Klub csapata, a II. helyezést az Újzéland, a III. helyezést a Hajdúhadházi Futball Klub Ifi csapata szerezte meg. A Torna Legjobb Játékosa a Hajdúhadházi Futball Klubnál nevelkedett Nagy Imre lett, aki jelenleg a DEAC-Armada Futsal Club NB1-es csapatának játékosa. Legjobb kapus a szintén hajdúhadházon nevelkedett Tóth Imre lett, aki a Józsa FC Megye 1-es osztályában szerepel kapusként. A gólkirályi címet 12 góllal Hortó Viktor szerezte meg.
Ugyanezen a napon került megrendezésre a Városházán a Hajdúvárosok Találkozója. Délelőtt folyamán bemutatkoztak a települések, s a városunkba látogató vendégek megtekintették a református templomot és a templom karzatán berendezett kiállításokat. A hajdúvárosok vezetői és küldöttei közösen koszorúzták meg Pély Nagy Gábor egykori hajdúkerületi főkapitány templomban található síremlékét.
Délután, a néprajzi kiállítás megtekintését követően a „Bocskai és kora” műveltségi vetélkedő került megrendezésre, melyen a hajdúvárosok három fős csapatai mérték össze tudásukat. A csapatok teljesítményét a polgármesterekből álló zsűri értékelte. A zsűri elnöke Gellért Gyula diószegi Nagytiszteletű Úr, a zsűri tagjai: Csáfordi Dénes, Kiss Attila, Hajdúböszörmény polgármestere, Csige Tamás, Hajdúdorog polgármestere, Molnár János és Tóth Imre voltak. A vetélkedőn I. helyezést ért el Hajdúhadház csapata, tagjai: Bereczki Ibolya, Vámos Alexandra és Antal Gyula. II. helyen végzett Hajdúnánás csapata, míg az előkelő III. helyért járó elismerő oklevelet Hajdúdorog csapata vihette haza. A vetélkedő anyagát Dr. Hadházy Jenő állította össze, s a vetélkedőt is ő vezette.
„Ez a vetélkedő a hajdúvárosok között egyre erősödő kapcsolat egyik újabb állomása. A közös múlt összeköt minket, s azt hiszem városaink között sokkal több a hasonlóság, mint a különbség. Településeink fejlődését nem egymás rovására, hanem egymást segítve kell megvalósítanunk, s a hajdúvárosok összefogásával egy olyan közösség jöhet létre, mely újra naggyá és erőssé teheti ezt a térséget.” – zárta a vetélkedőt beszédével Csáfordi Dénes polgármester.