Tapasztalataink szerint a napjainkban is nagy számban előforduló vagyon elleni bűncselekményekkel kapcsolatos jogos félelmet a tulajdonosok részéről nem követi gondos védekezés.
A betörésből, lopásból keletkezett károk egy része az áldozatok könnyelműségével, felelőtlenségével magyarázható, de a bűncselekmények nagyobb része is elkerülhető lett volna megelőző, fokozott védekezéssel.
Tökéletes biztonság nincs, de vagyontárgyaink védelmének optimális biztonságát érdemes megteremtenünk, amely védelmi szint kialakításának költsége arányban áll értékeink nagyságával.
Az alábbiakban iránymutatásként néhány szempontot szeretnénk megjelölni, amelyek értékeink védelmének megtervezésekor meghatározóak:
- Célszerű kívülről befelé haladva megvizsgálni min kell változtatni lakásunk biztonságának növelése érdekében
- Kezdjük a kerítéssel, ami igazából akkor ad védelmet, ha kellőképpen erős, megfelelően magas, ugyanakkor átlátható, vagyis a kertben mozgó, vagy épp a lakás ajtaját, ablakát feltörni akaró bűnöző nincs rejtve az utcán közlekedők szeme elől. A kerítés akkor véd igazán, ha a telek minden oldalán megfelelő. Ugyanakkor érdemes arra is odafigyelni a kerítés közelében található magas növésű fákra, hogy azok ne váljanak „létrává” az illetéktelen behatoláshoz.
- A kerítéskapu legyen zárható, amit ténylegesen zárjanak is. Külön figyelmet érdemel a kétszárnyú kapuknál a kitámasztók és alsó riglik rögzíthetősége, zárhatósága (ha mással nem, lakattal).
- Az átláthatóság érdekében oda kell figyelni az udvaron lévő növényzetre (sövényre, bokrokra), hogy megfelelő módon ritkítva legyenek.
- Jó szolgálatot jelent a mozgásérzékelővel ellátott udvari világítás, amely lehetetlenné teszi, hogy a házat észrevétlenül megközelítse valaki.
- A lakás legtámadhatóbb pontjai az ajtók és az ablakok. Ajánlott, ha az ajtó tömör fából készül, vagy ha nem, akkor néhány mm vastagságú lemezborítással célszerű megerősíteni. Zárásukhoz jó minőségű, szaküzletekben vásárolható, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) által minősített zárszerkezeteket alkalmazzanak, illetve a legkritikusabb feszítőmagasságban – ami kb.120 cm – hevederzárak felszereltetése és nagy fokú védelmet nyújt.
- Az alacsonyabban fekvő ablakokat (3 m alatti) védhetjük rácsozattal vagy olyan „betörésvédelmi” fóliával, amely megnehezíti, késlelteti a behatolást, ezáltal növeli a lebukás kockázatát is.
A nyílászárók illetve a lakás belsejének védelmére különböző elektronikus védőeszközöket lehet alkalmazni, akár kombinált módon is.(pld. mozgás- törésérzékelőket)
- A lakásban lévő értékek pld./ ékszerek, készpénz, értékpapírok/ tárolására falba, rejtett helyre építhető széfeket lehet alkalmazni.
- A bűncselekmények rendőrségi felderítése és az eltulajdonított értékek felkutatása szempontjából alapvetően fontos a „szobaleltár” megléte.
- A leltár elkészítése feltétlenül ajánlott. Tartalmazza az értékesebb műszaki cikkeink, műtárgyaink, ékszereink, háztartási és szórakoztató elektronikai cikkeink, ruházati cikkeink adatait, fényképét vagy rajzát, különös ismertetőjegyeit. Ezekre azért van szükség, mert a nyomozás során megtalált értékekről is bizonyítani kell, hogy az a dolog éppen az, amelyet a bűncselekmény során eltulajdonítottak. A bizonyítás pedig tömegáruk esetén csak így lehetséges.
- Külön figyelmet kell fordítani az udvaron lévő melléképületekre (garázs, fészer stb.), valamint az udvaron található szerszámokra, eszközökre, amelyek a betörők dolgát megkönnyíthetik. A melléképületeket is olyan gondossággal kell zárni, mint a lakást, hiszen egyrészt értékeket, másrészt betöréshez is használható szerszámok sokaságát tároljuk benne.
- A vagyonvédelmi eszközök szerelését, telepítését célszerű megbízható, visszaellenőrizhető cégre, szakemberekre bízni, nehogy a későbbiekben éppen a szerelést végző személy legyen a tippadó a betöréshez.
- Természetesen azzal nem lehet elfelejteni a vagyonvédelmet, hogy beépítettünk egy jó zárat, vagy felszereltettünk egy elektromos riasztót a lakásban. Folyamatosan szem előtt kell tartanunk értékeink védelmét, ki kell alakuljanak bennünk azok a védekező reflexek, amelyek ösztönösen működésbe lépnek, óvatosságra intenek. A figyelmesség, az óvatosság nem kerül pénzbe. A szórakozottság, a feledékenység és a könnyelműség sokszor teremt arra lehetőséget, hogy az arra „utazó” bűnöző zsákmányra tegyen szert.
Bűncselekmény észlelése esetén, soron kívül értesítsék a rendőrséget a 107, 112 telefonszámot. Amennyiben lehetséges a helyszínt hagyják érintetlenül!
(Forrás): Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Szolgálata