Lakossági fórumra hívta a szőlőtermesztőket Csáfordi Dénes polgármester július 14-én. Az önkormányzat Nagytermében összegyűltek a szőlőskert tulajdonosok, ahol a fő téma a kertségek biztonságának megőrzése volt.
Csáfordi Dénes polgármester köszöntötte a résztvevőket, és elmondta, hogy nem lenne jó, ha a Gáborkert, Siposkert, vagy a többi terület, ahol jelenleg szőlőtermesztés van, olyan sorsa jutna, mint a Kunkert és a Vénkert. Meg kell akadályozni az elnéptelenedést, ennek viszont az az ára, hogy a biztonsági helyzetet erősíteni kell az egykori zártkertekben.
A köszöntő után Szőllős László röviden bemutatta a hajdúhadházi szőlőtermesztés jellemzőit. Felvázolta, hogy milyen szőlőtermesztési lehetőségek állnak a hadházi gazdák előtt: az ottello szőlőfajta csak korlátozott lehetőségekkel termeszthető a régióban, sajnos több esetben tönkremegy, elszárad. Ellenben a fehérszőlő nagyobb biztonsággal termeszthető, kevesebb kockázatot hordoz a nevelése.
Jó lehetőségnek tartja, hogy a pallagi nemesítő telep közel van, így a Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrumával is fel lehetne venni a kapcsolatot, akik segítséget nyújthatnak a szőlőnemesítéssel kapcsolatban.
Az összejövetel fő témája a közbiztonság javítása volt. A fórumon részt vett Dr. Suba Tamás jegyző, Vincze István rendőrkapitány, Nagy Sándor, a hajdúhadházi polgárőr egyesület vezetője és Nyíri István mezőőr is. A legnagyobb probléma az, hogy nem az aratja le a termést, aki elvetette, aki dolgozott érte. A kertségekbe beköltözött több olyan család, akik bűnöző életmódot folytatnak, és megkeserítik a szőlősgazdák életét. Rengeteg panasz érkezett a kerttulajdonosoktól, terményeket, szerszámokat lopnak el, feltörik a pajtákat, önkényesen elfoglalják azokat. Az egyik megoldás az lenne, ha a kertkapukat az eredeti állapothoz hasonlóan helyreállítanák, a másrészről pedig a csőszök munkájának visszaállítása is hozzájárulna a probléma megoldásához.
Emellett az illegálisan beköltözött családokat jogi eszközök megragadásával kényszeríteni kell arra, hogy hagyják el a kertségeket. Ebben segítséget nyújt a rendőrség, mezőőrség, polgárőrség, de a gyámhivatal is támogathatja ezt a kezdeményezés, mert ezekben az esetekben a gyermekek lakhatási körülményei általában nem megfelelőek.
A gyűlésen Dr. Suba Tamás jegyző hangsúlyozta, és egyben kérte is a szőlősgazdákat, hogy minden esetbe tegyenek bejelentést a rendőrségen és az önkormányzatnál a lopásokról, esetleges támadásokról. Kérte a megjelenteket, hogy lakossági összefogással segítség a hatóságok munkáját, hogy minél hamarabb sikerüljön az áldatlan állapotokat megszüntetni.