Parlagfű ellenes akciónapot szervezett augusztus 4-én a Hajdúhadházi Többcélú Kistérségi Társulás. A gyomnövény a térségben is nagymértékben elszaporodott, ezért a társulás pályázatot nyújtott be a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz.
A tárca által a parlagfűvel legfertőzöttebb kistérségek számára meghirdetett meghívásos közmunka pályázaton a Nemzetgazdasági Miniszter 7 889 350 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesítette a hajdúhadházi kistérséget.
Az akciónapot Dr. Suba Tamás, a település jegyzője nyitotta meg. Ezután Nagy László, a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Növényi és Talajvédelmi Igazgatóság munkatársa nyújtott tájékoztatást a parlagfű növénytani jellemzőiről és a védekezés lehetséges módjairól. A szakember elmondta, hogy az allergén növény az 1920-as években jelent meg az országban, először Somogy megyében. A kifejezetten agresszívan terjedő növény Amerikában őshonos, de Európában is nagymértékben elszaporodott. A terjedését elősegítette a gyomirtó szerekkel szembeni ellenálló képessége, jó szárazságtűrése, valamint a természetes ellenség hiánya. Köztudott, hogy a parlagfű az egészségünkre is káros hatással van. Erről tartott tájékoztatást Dr. Hagymássy György háziorvos, hisz sokan azért is látogattak el az Akciónapra, mert parlagfű-allergiában szenvednek. A pollenje a légutakon keresztül jut kapcsolatba szervezetünkkel, miután szénanáthás és asztmás tüneteket okoz. Eredményezhet orrviszketést, tüsszögést, orrfolyást, szemviszketést és könnyezést is. Az asztma tünetei lehetnek a köhögés, fulladás, nehézlégzés, elsősorban az éjszakai és hajnali órákban. A tünetek július végén-augusztus elején jelentkeznek és a növény október elejéig tartó pollenkibocsátásáig tarthat.
A tájékoztatók alatt információs sátrat üzemeltetett a hajdúböszörményi Zöld kör a Földi János Könyvtárral közösen, ahol a gyerekek is kikapcsolódhattak a felnőtteknek szánt előadások alatt. Parlagfű-totót tölthettek ki, ami alatt könnyedén tanulhattak a káros gyomnövényről, játszhattak kirakóval, és apró ajándékokkal kedveskedtek számukra a szervezők.
Délután kezdődött a parlagfű irtás. A mintegy 150 „gyomláló” között ott voltak azok a közfoglalkoztatottak, akiket a pályázaton nyert összegből finanszírozva sikerült munkába állítani, és az elkövetkező időszakban fogják a gyomnövényt irtani a városban. A kistérségben 45 fő foglalkoztatott dolgozik a parlagfű ellen július 1-től augusztus 31-ig.
A megjelentek nagy része viszont önkéntes volt, akik az allergén növény ellen szálltak harcba. A munkához maszkot és textilkesztyűt kaptak a résztvevők, mert annak is kockázatos érintkezni a növénnyel, akiben még nem alakult ki a betegség. A parlagfű-allergiások száma évről-évre növekszik, egyes vizsgálatok alapján a betegek 80 százaléka szenved ettől a növénytől. Ezért is fontos, hogy mindenki felelősséget érezzen az iránt, hogy a parlagfű visszaszoruljon a lakókörnyezetből. Az irtást folyamatosan kell végezni, és a fő, hogy a növényt a virágzás előtt el kell pusztítani, hogy ne szórhasson virágport és ne érlelhessen termést. A kézi gyomlálás mellett a munka elvégezhető kaszálással, vegyszeres gyomirtással és gyep telepítésével, mert a dús növényzet mellett a parlagfű kiszorul a területről.
A pályázaton elnyert összegből a bérek mellett a munkához szükséges eszközöket (motoros fűkaszát, sarlót, kaszát) és a munkaruházatot (védőkesztyű, védőmaszk, bakancs) finanszírozták.
Tóthné Ilyés Edit