Bűnmegelőzés és hiteles kommunikáció

Május 5-étől új rendőrkapitány van a városban. Vincze István rendőr alezredes megtiszteltetésnek, és érdekes szakmai kihívásnak tartja a kinevezést. A munka első napjairól és a további célkitűzésekről kérdeztük a kapitányságvezetőt.

A kinevezése előtt volt kapcsolata a településsel?

Hajdúhadház nem ismeretlen terep számomra, hiszen a bűnügyi szolgálatnál végzett korábbi munkám során többször dolgoztam együtt a hadházi rendőrökkel. Az idősebb kollégákat éppen ezért személyesen is ismerem, és az igazgatásrendészet területén dolgozókkal is szorosabb volt az együttműködésem. Ezért az állomány 20 százalékával közvetlen munkakapcsolatban voltam, de a fiatalabb beosztottakkal eddig nem dolgoztam.

A rendőrkapitányság tevékenységére van némi rálátásom a megyei rendőr főkapitányságon eltöltött évek után.

Ez alapján már ismerte a közbiztonsági helyzetet a városban. Hogyan fogadta a hírt, és gondolkodott-e azon, hogy elfogadja a beosztást vagy sem?

Amikor a kapitányságvezető hely megürült, akkor nagyon gyorsan kellett döntenem, és egy napos gondolkodási idő után elvállaltam a felajánlott pozíciót.

A város egyébként is elhíresült a „közbiztonságáról”, ám amikor kapitány csere volt, akkor kifejezetten egy kiélezett helyzetet tálalt a média a településről a nagyvilágnak. Hozzá kell tenni, hogy a közbiztonság bár korántsem mondható jónak, még sincs annyira rossz, mint ahogyan azt áprilisban beállították.

Talán ez okozza, hogy a hajdúhadházi kapitányság vezetői posztjáért nem nagy a tolongás a szakmai berkeken belül. Jómagam megtiszteltetésnek érzem, hogy elöljáróim rám gondoltak, amikor a következő kapitányt keresték, és egy igazi szakmai kihívás előtt állok.

Hogyan lehetne ezt a beállított rossz képet „megjavítani”?

Úgy gondolom, hogy ez a város nem erről szól, hogy itt csak bűnözők élnek, és nem szeretném, ha az emberek félelemben élnének. A bűnügyi mutatók korántsem annyira rosszak, ahogyan azt a lakosok jelenleg megélik, ezért a szubjektív biztonságérzeten kell mindenképpen javítani. Emellett fontos, hogy a látencia is csökkenjen, hiszen a rendőrség is hatékonyabban tud dolgozni akkor, ha az emberek az eddig elhallgatott bűncselekményeket is bejelentik. Ehhez természetesen az is szükséges, hogy a lakosság bizalommal forduljon a rendőrség felé, és nekünk ezt a bizalmat kell visszaszereznünk.

Hogyan lehet visszaszerezni a bizalmat?

Úgy gondolom, hogy javítani kell a kommunikációnkon. Szeretnénk a lakossághoz közelebb vinni a rendőrségi munkát, egy kicsit megnyitni a kapukat előttük, hogy ne elszigetelten szolgáljunk a településen. Ehhez egy stílusváltásra van szükség. Meg kell tanítanunk azt a rendőröknek, hogy az állampolgárral úgy próbáljanak meg kommunikálni intézkedés közben, hogy az egyén ne piszkálódásnak érezze a rendőri munkát, hanem értse meg, hogy ez szükséges és támogassa a rendőröket. Ehhez az állomány szemléletváltozására is szükség lesz és a szakmai ismeretek elmélyítésére, hiszen az erős szakmai tudás elősegíti a határozott, ám udvarias fellépést. Tréningeket tervezünk, amelyeken segíteni szeretnénk az állományt kommunikációs technikákkal a hatékonyabb munkavégzés érdekében: hogyan legyen közvetlenebb, empatikusabb a lakossal szemben.

Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a rendőrök munkáját elfogadják, a rendőr személyét tiszteljék és bizalommal forduljanak felé, ha bűncselekmény áldozatai lesznek. Ettől reméljük a látens, eddig még nem jelentett bűnesetek csökkenését is.

Emellett arra fogunk törekedni, hogy az eredményeinkről hitelesen és pontosan tájékoztassuk az embereket, és a még fel nem derített bűneseteknél is információt juttassuk el a hadháziakhoz, akik így segíthetik a munkánkat.

Emellett van olyan területe rendőri munkának, amire komoly hangsúlyt szeretne fektetni?

A bűnmegelőzést nagyon fontosnak tartom. Meg kell szólítani a lakosság azon célcsoportját, akik potenciális bűnelkövetők, és felvilágosító kampánnyal tájékoztatni kell őket arról, hogy a különböző cselekmények milyen büntetést vonhatnak maguk után. A bűnelkövetővé és áldozattá válás megelőzése érdekében a bűnmegelőzésnek a helyi sajátosságokhoz igazodó formáit is keressük. Meg kell szólítani a fiatalokat, ki kell előttük nyitni a rendőrség kapuját, hogy lássák, hogyan dolgozunk, és megismerjék, hogy milyen következményekkel jár az, ha bűncselekményt követnek el.

A térfigyelő kamerák hatékony működésének rendszerén dolgozunk, hogy ezzel is csökkentsük a bűnesetek számát.

Erősíteni szeretnénk a polgárőrséggel az együttműködést, új alapokra helyezve a közös munkát.

Az elmúlt egy hónap során arra törekedtem, hogy a rendőrkapitányság területén lévő, megoldásra váró problémákat feltérképezzem. Ennek érdekében intézmények, szervezetek képviselőivel vettem föl a kapcsolatot, hogy közös egyeztetéseken beszéljünk a bajokról.

Elmondható, hogy a területünkön az erőszakos garázda cselekedetek és a kis értékű vagyon elleni bűncselekmények vannak túlnyomó többségben, az esetek 70 százalékát ezek teszik ki. Ezt a számot is mindenképpen csökkenteni kell.

Összességében azt szeretném, ha a lakosság bizalommal fordulna a hadházi rendőrök felé. Amikor kapcsolatba kerülnek az egyenruhással, azt érezzék, hogy a rendőr segíteni szeretne, és a lakosságot szolgálja.

Tóthné Ilyés Edit

Kategória: Hírek, Közérdekű | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.