Csillagszemű népi játékok – Szakmai beszámoló

   

 

Hajdúhadház Város Önkormányzata a Szakmai programok megvalósítása és térségi rendezvények című és 1926976066 azonosítószámú projekt keretében a rendezvényszervezési feladatok megvalósításával a Hajdúvitéz Nonprofit Kft.-t bízta meg.         

A rendezvénysorozat 2021 november 2.-11. között valósult meg, amely megvalósításának az Othello Borház adott otthont. Népi- és gyermekjáték kincsünk olyan gazdag, hogy a programok megtervezésekor a fő cél az volt, hogy a pályázatban résztvevő óvodáskorú gyermekek megismerhessék népi gyermekjátékaink, amelyek hozzájárulnak a beszédfejlődésükhöz, segítik a koncentrációs képességüket és fejlesztik társas kapcsolataikat.   

           A Csillagszemű népi játékok nyolc részből valósult meg, amely kiegészült plusz három szakmai műhellyel. A gyerekeket egész napos programok várták. A programok minden egyes nap valamilyen népi hagyományainkhoz kötődő kézműves foglalkozással kezdődtek, amelyek a gyerekek koncentráció képességük, kézügyességük fejlődéséhez járult hozzá. Ezek után játékok sora következett: lánc lánc eszterlánc, csöncsön gyűrű, lipem lopom a szőlőt, csivirintem, csavarintom, egy, kettő, három, négy, te kis legény hová mész, süss le, süss e napocska, fecskét látok, elvesztettem a zsebkendőmet, párválasztó játék, egyedem-begyedem. Továbbá olyan játékokkal is megismerkedhettek a gyerekek, amelyek a közelgő Márton napi és egyéb népi hagyományainkhoz kötődnek. A játékok közötti szünetekben a résztvevők szendvicseket, gyümölcsöt, üdítőt és ásványvizet fogyaszthattak, de akár libazsíros kenyeret lila hagymával is majszolhattak. A zene, az éneklés és az ezekre való tánc, mozgás sem maradt el egyik nap sem. A programok zökkenőmentes lebonyolításához az óvodák dolgozói járultak hozzá.

         A projekt keretében workshopok szervezésére is lehetőség adódott, amelyek különböző témákra épültek. A műhelymunkák koordinálását minden alkalommal szakemberek végezték. Első alkalommal az autizmus témáját boncolgatták, Takács Melinda szakember irányításával. Melinda nagyon sok gyakorlati módszerrel, hasznos tanáccsal látta el a résztvevőket. Ezen workshop alkalmával a hangsúly az autizmussal élő gyerekek világának, környezetükhöz való viszonyuk megismerésén volt.

Második alkalommal a workshop előadója, koordinátora Vargáné Dr. Nagy Anikó egyetemi docens volt, akivel a külső világ megismerésének lehetőségei az óvodában téma került porondra. A docens rávilágított mindarra, hogy milyen fontos jelentőséggel bír a gyerekek lelki világára és fejlődésére az óvoda közege, annak berendezése, hogy mennyire hasonlít az az otthonukra. Kiemelte a gyerekek szabad levegőn és a természetben való tartózkodás fontosságát is, valamint azt, hogy mennyire elengedhetetlen az óvodapedagógusok támogató szerepe.

A harmadik workshop Dr. Agócs Gergely néprajzkutató vezetésével zajlott. Az előadó a magyar népmesék alkalmazási lehetőségeiről az óvodapedagógiában témakört járta körbe. A néprajzkutató kihangsúlyozta a mesemondás fontosságát, annak képzelet-, személyiségfejlesztő hatását.  Gergely a résztvevőket nagyon sok szakmai tanáccsal látta el.

         A pályázat keretében megvalósult programok lehetővé tették, hogy a gyerekek nagyon tartalmas foglalkozásoknak legyenek részesei és megismerhessék nép játékaink, továbbá az óvodai dolgozók szakmai fejlődéséhez is hozzájárult.

 

 

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.

Megszakítás