Elsőként járásközpont Hajdúhadház

Elsőként írta alá a megállapodást a hajdúhadházi járási hivatal kialakításáról a Hajdú-Bihar megyei Kormányhivatallal Csáfordi Dénes, Hajdúhadház polgármestere október 12-én. Ezen a napon Bakó István, Derecske polgármestere is megállapodott az ottani járásközpont kialakításáról. Az új hivataloktól gyorsabb ügyintézést és rövidebb határidőket vár Rácz Róbert, megyei kormánymegbízott, aki az aláírás napján elmondta: a járási hivatalokban a kisebb településen élők is könnyebben intézhetik majd ügyeiket az úgynevezett ügysegédek közreműködésével.

Hajdú-Biharban januártól tíz járási központ kezdi meg működését, amelyeknek legfontosabb feladata a megyeinél alacsonyabb szinten intézhető államigazgatási feladatok ellátása lesz. Az új hivatalokban egyebek mellett az új okmányirodák, és a korábbi jegyzői feladatok 30 százalékát intézik majd. Ide tartoznak majd az okmányirodai, bizonyos jegyzői gyám és szociális feladatok. Ezekhez csatlakozik még a Kormányhivatal szakigazgatási szerveinek a tevékenységei, mint például földhivatal, munkaügyi központ, népegészségügy, állategészségügy, építési hivatal, gyámhivatal tevékenységei.

A kormány tavaly szeptember 1-jén döntött a járási rendszer kialakításának elveiről és az előkészítés feladatairól. Első lépésként a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi vitára bocsájtotta a járási rendszer kialakításáról szóló elképzelést. Az, hogy mennyi járás kerüljön kialakításra, több dolog is meghatározta. A legfontosabb az volt, hogy az államigazgatási szolgáltatásokhoz való gyors és könnyű hozzáférést biztosítsák az állampolgárok számára. Az eredeti javaslat 168 országos járás és hét budapesti körzet kialakítását szorgalmazta. A társadalmi egyeztetés során 757 javaslat érkezett be a járási rendszer kialakítására vonatkozóan. 263 település jelezte, hogy másik járáshoz szeretne tartozni, és 46 javaslat érkezett arról, hogy mely településeken lenne érdemes további járási székhelyt kialakítani.

Ezután többféle fórumon volt lehetőség a téma megvitatására. Szabó Erika területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkár részvételével önkormányzati és érdekszövetségi megbeszélésekre került sor. Ezt követően Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter nyújtotta be idén június 4-én azt a törvényjavaslatot, amit az országgyűlés elfogadott. Így az 1983-ban megszüntetett, Magyarországon több száz éves múltra visszatekintő járási rendszer 2013. január 1-jén történő visszaállításáról döntött a Parlament. A döntés értelmében 175 vidéki járási hivatal és 23 fővárosi kerületi hivatal alakul jövőre.

Kategória: Hírek, Közérdekű | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.