Programokkal, kiállításokkal teli évet zártunk 2011-ben. Az év során tíz kiállítást rendeztünk a térképészet, a képzőművészet (Komiszár János, Huszty Árpád, Holló László, Maticska Jenő Alkotó és Képzőművészeti Kör) és a húsvéti ünnep témakörében. Fotók, tárgyak, zene és a gasztronómia segítségével is megismerkedhettünk Portugáliával. Lehetőséget biztosítottunk tehetséges hadházi fiatalok bemutatkozására (Katona-Komor Alexandra, Molnár Gábor és Monár Tamás), valamint legnépszerűbb kiállításunknak Hajdúsámson bemutatkozását tekinthetjük. Kiállításainkat végig nagy figyelem kísérte, hiszen a 10 kiállításhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozásainkon 160 csoport vett részt, így az egyéni és csoportos látogatókkal együtt 4016 fő tekintette meg azokat. Örömmel tölt el bennünket, hogy azok a diákok, akik az elmúlt 5 év során belenevelődtek a kulturális intézmények és események látogatásába, már várják a foglalkozásainkat.
Történelmi örökségünk címmel programsorozatot szerveztünk, melyeken a hajdúk viseletével, fegyverzetével, ételeivel, végül temetkezési szokásaikkal ismerkedhettek meg városunk felső tagozatos diákjai.
2011-ben egy infó napon (Hajdúsámson) és öt múzeumpedagógiai évnyitón vettünk részt illetve szerveztünk a megye különböző településein (Hajdúböszörmény, Létavértes, Berettyóújfalu, Püspökladány és Hajdúhadház). Ezek az alkalmak kiváló lehetőséget nyújtottak arra, hogy városunk kulturális kínálatával megismerkedhessenek tágabb térségünk érdeklődő pedagógusai.
Debrecenben az utazási vásáron is népszerűsítettük városunk értékeit.
Családi napon, kézműves és múzeumpedagógiai foglalkozásokon idéztük fel a jeles napok hagyományait (farsang, húsvét, advent és Luca-nap).
A Kulturális Örökség Napján megszerveztük a város egyik különleges épületének: a Sallay-háznak a bemutatását, amelyre rendkívül sokan voltak kíváncsiak. A ház újabb értékes kulturális pontja lehetne Hajdúhadháznak, hiszen hasznosítására kész terveink, javaslataink vannak.
A nyári szünidőben a könyvtáros kollégákkal közösen gazdag programokkal vártuk a nyári táborba érkező gyerekeket.
Bár az Égerházi Imre Emlékház és a Holló László Emlékszoba továbbra sem látogatható, mindkét művészről megemlékeztünk hagyományainknak megfelelően márciusban, novemberben a magyar festészet napján és a Megyenapon.
A város koncepciójának megfelelően az év során több foglalkozást, előadást is tartottunk a diákok magyarságtudatának erősítésére, a helytörténeti emlékek megismertetésére, s örömmel mondhatjuk, hogy a város pedagógusai szívesen élnek az általunk felkínált lehetőségekkel.
Az év során több megtisztelő felkérést is kaptunk: a hajdúhadházi Kézimunka Szakkör kiállításának és a tiszadadai Holló László emlékkiállítás megnyitására, ahol egyúttal lehetőségünk volt a hajdúhadházi Holló-anyag bemutatására. Örömmel vettünk részt a Szüreti felvonuláson induló fogatok zsűrizésében, valamint a Kisebbségi Napon előadásunkkal a cigányság történelmével kapcsolatosan.
4 kiállítás létrejöttét segítettük műtárgyak kölcsönzésével, melyek közül kiemelkedik a hortobágyi Égerházi Imre Galéria avatásán nyílt időszaki kiállítás.
Megoldásra váró feladatok is vannak bőven: a legfontosabb talán a vihar által tönkretett Égerházi Imre Emlékház, Holló László Emlékszoba kérdése, amely reményeink szerint hamarosan megoldást talál a város vezetése.
Szeretnénk megköszönni városunk óvodapedagógusainak, tanárainak, oktatóinak, hogy éltek az általunk kínált lehetőségekkel és egész évben aktívan látogatták a gyerekekkel és diákjaikkal rendezvényeinket, múzeumpedagógiai foglalkozásainkat.
Köszönjük városunk vezetésének, hogy a nehéz anyagi körülmények ellenére támogatta és támogatja munkánkat, melyet településünk kulturális életéért, értékeiért végzünk.
Minden kedves hadházi vendégünknek, a kultúráért, az értékekért aktívan tenni akaró látogatónknak szívből köszönjük, hogy egész évben részt vettek rendezvényeinken, hiszen ők alkotják azt a több mint 500 lakost is, akik megnyitóink aktív látogatói voltak.
Végezetül, de természetesen nem utolsó sorban, szeretnénk őszinte szívvel megköszönni a „Kulturális értékeinkért” Baráti Kör tagjainak, hogy valóban önzetlen segítségükkel, tenni akarásukkal, a kultúra iránti szeretetükkel a rajtunk kívülálló okokból felmerült rengeteg nehézség közepette is folyamatosan segítették és támogatták munkánkat!
2012-ben is várunk minden, a valóban értékes kultúrát szerető. támogató, érte tenni akaró kedves látogatót rendezvényeinken, kiállításainkon, melyekből az alábbiakban adunk egy rövid előzetest: irodalomtörténeti, természettudományi, sporttörténeti, képzőművészeti kiállítások mellett hagyományos sorozataink is folytatódnak: Európa bemutatkozik, Magyarország megyéi, Kistérségi barangoló, végül fotókiállítás zárja a 2012-es évet.
Szeretettel hívjuk, várjuk Önöket!
Korompai Balázs
történész, etnográfus
Korompainé Mocsnik Marianna
etnográfus, múzeumpedagógus