Figyelemfelhívás a motorbalesetek megelőzésére

Magyarországon az elmúlt tíz évben csaknem megduplázódott a személyi sérüléssel is járó motorkerék-páros balesetek száma. Míg 2000-ben valamivel több, mint ötszáz ilyen esetet regisztráltak, az évtized végére már jóval ezer felett volt az ilyen ügyek száma. A halálos balestek száma az évtizedben átlagosan 80 eset körül mozgott évente. A hazai főutakon minden negyedik napon van áldozata a motorkerékpározásnak. A motorosok a „gépesített járművek” kategóriájának legvédtelenebb képviselői, akiknek a halálozási kockázata közlekedési baleset esetén nyolcszor nagyobb, mint a személygépkocsi vezetőké. Ennek oka kézenfekvő: a motorosok testi épségét nem védik olyan műszaki megoldások, mint a járművekben utazókét, így közúti baleset esetén a motorkerékpárosok teste közvetlenül érintkezik a talajjal.

Hajdú-Bihar megyében 2010-ben 938 személyi sérüléssel járó közúti közlekedési baleset történt, melyből 25 alkalommal volt motorkerékpár vezetője az okozó. Ebből két esetben a motorkerékpár vezető halálával, míg 10 alkalommal súlyos, 13 esetben pedig könnyű sérülés volt az esemény kimenetele. A legtöbb esetben a sebesség helytelen megválasztásából (12 alkalom) következett be baleset, emellett több (4–4) alkalommal történt a követési távolság be nem tartásából, valamint elsőbbség meg nem adásából baleset.

Fokozottan figyelni kell, mert már a buszsáv felől is érkezhet a sávunkba motoros. A városi forgalomnál lényegesebben gyorsabban haladnak még akkor is, ha amúgy nem lépik át a megengedett sebességet ez a dugóban, melegben „lelassult gondolkodású” autósok által elkövetett egyik leggyakoribb hiba. Gyakori koccanási ok, hogy az autós hirtelen meglát egy szabad helyet a másik sávban és azonnal oda kapja a kormányt. Ha ott éppen jön egy motoros és nem néz a tükörbe, akkor be is löki egy másik autó alá. A városi komoly sérüléseket, vagy halált okozó motorbalesetek leginkább nem a nagy sebességből adódnak, hanem abból, hogy a motoros egy kisebb lökés után is beesik egy autó, vagy busz alá.

Az elmúlt napokban tapasztalható tavaszi időjárás közlekedési balesetei – különös tekintettel az elszenvedett halálos motorbalesetekre – ösztönzőleg hatnak, hogy felhívjuk a figyelmet a tavaszi/nyári időszak legjellegzetesebb baleseti fajtájára, a motorbalesetekre.

A motorozás Európában és Magyarországon is újra a reneszánszát éli. Évről-évre növekszik az újonnan forgalomba helyezett motorkerékpárok száma, ezzel párhuzamosan baljóslatú tendencia tapasztalható a motorkerékpáros közlekedés biztonságának alakulásában, itthon és külföldön egyaránt. A motorkerékpáron utazók baleseti kockázata átlag feletti. Ennek az oka, hogy a motorkerékpárosokat a gépkocsikban jellemző passzív biztonsági megoldások (karosszéria, energiaelnyelő zónák, biztonsági öv, légzsákok stb.) nem védik, így közlekedési baleset esetén testük közvetlenül sérül. Európában egy motorkerékpáros halálozási kockázata átlagosan 18-szor nagyobb, mint egy autóvezetőnek. A halálozási kockázat mértéke azonban országonként eltérhet.

Az előző év adatai szerint 83 motorkerékpáros vesztette életét hazánk közútjain, azaz átlagosan számítva csaknem minden negyedik napon a motorkerékpározás áldozatot szed.

A motorkerékpáros balesetek számszerű növekedésének több oka is van, de a legfőbb okot az emberi tényezőben, a járművezetői magatartás hiányosságaiban kell keresni. A motorkerékpározás elterjedése – különösen Budapesten, a főváros környékén és a nagyobb városokban – minden bizonnyal összefügg a nagyvárosi közlekedés zsúfoltabbá válásával, s az átlagosan lassúbb haladási sebességgel. Sok a gyorsabb előrehaladás érdekében a sorozatos, szándékos, és sokszor igen durva szabálysértések elkövető motoros.

A motorkerékpáros balesetek és tragédiák legfőbb oka a sebesség nem megfelelő megválasztása. Második kiemelt baleseti okként az irányváltoztatás, haladás és kanyarodás szabályainak a meg nem tartása, míg harmadikként a szabálytalan előzés miatt.

Megdöbbentő és elgondolkodtató, hogy a motorkerékpáros balesetben meghalt, ill. megsérült személyek (vezető és utas) több mint 70 %-a nem töltötte be a 35. életévét. „Mindenkit hazavár valaki!”

Az alábbiakban összefoglaljuk a motorkerékpáros balesetek és tragédiák megelőzésének főbb lehetőségeit:

kizárólag kifogástalan műszaki állapotú, és biztonságtechnikailag is megfelelő motorkerékpárok használata

a közúti közlekedési szabályok betartása (fokozott figyelem pl. előzés, kanyarodás, egyéb manőverek során);

a megengedett (az út-, terep-, és látási viszonyoknak megfelelő) sebességgel történő közlekedés;

a bukósisak és egyéb védőfelszerelések viselése, amely nagymértékben csökkenti a motorosok agysérülésének, gerinc-, és végtagsérülésének és a baleseti halálnak a kockázatát.

Hajdú-Bihar Megyei Balesetmegelőzési Bizottság

Kategória: Hírek, Közérdekű | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.