Ünnepi megyegyűlés volt november 22-én Hajdúhadházon a Polgármesteri Hivatal –erre az alkalomra felújított – Nagytermében. Minden évben a Megyenapon egy előre kiválasztott településen tartják a kihelyezett tanácskozást, idén városunkban rendezték meg az eseményt.
A rendezvényen megjelentek a megye településeinek képviselői, ahol elsőként Csáfordi Dénes polgármester köszöntötte a résztvevőket, valamint megköszönte a Hajdú-Bihar megyei Közgyűlésnek, hogy Hajdúhadházt választották a kihelyezett megyegyűlés helyszínéül. Beszédében bemutatta a város történelmi múltját, az idén 100 éves Városházát, ezután pedig a jelenleg zajló beruházásokról és a jövőbeni tervekről beszélt.
Ezt követően Bodó Sándor, a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke ünnepi beszédében ismertette, hogy 2003 óta ünnepeljük meg a Megye Napját megemlékezve az 1698. november 22-én kiadott statútumról, amellyel az önálló Hajdúkerületet létrehozták. Az elhatározás a Megye Napjának megünneplésére a közgyűlés teljes konszenzusával született meg 2003-ban. Tükrözi a megyének, mint a magyar közigazgatás elemének jelentőségét, és erősíti lakosaiban az identitástudatot, a Hajdú-bihari ember képét. Az elnök kiemelte: „Az elmúlt évek sikeres közgyűléseit látva elmondhatjuk, hogy a Megyenapi kezdeményezés hagyománnyá vált, hála annak a történelmi-kulturális értékrendnek, amelyet magában hordoz.”
A beszédek után Bodó Sándor elnök átadta a megye zászlaját Csáfordi Dénesnek, Hajdúhadház polgármesterének.
A megyegyűlésen kitüntető díjak átadására került sor.
Kitüntetettek:
– BOCSKAI ISTVÁN-díj: Zoltai Miklós a Magyar Jóga Akadémia minősített vezető tanára.
– Kölcsey Ferenc-díj: Búzavirág Gyermekkar, Máró Gábor nyugalmazott tűzoltó alezredes, Dr. Oláh Imre nyugalmazott állatorvos, független filmes.
– Maróthi György- díj: Bárdos Lajosné tanár, Kincses Gyula tanár
– Kovács Pál-díj: Melkó Károly biológia-testnevelés szakos tanár és Póser Pál, a röplabda sportág elkötelezetett támogatója
– Arany Sándor-díj: Dr. Kátai János biológia szakos középiskolai tanár és hidrobiológus
– Nemzetiségi- díj: Kerekes Péter a balmazújvárosi Német Kisebbségi Önkormányzat képviselője
– Év Civil Szervezete-díj: KIEMELKEDŐEN KÖZHASZNÚ FEHÉR BOT ALAPÍTVÁNY
– Civilek Támogatásáért díj: Polgár József, Komádi Önkormányzatának segítője, a település elismert polgára
– Önzetlenség díj: Tóth Józsefné, a létavértesi eredeti állapotában fennmaradt vizi vágóhíd tulajdonosa
Ezt követően Tasó László országgyűlési képviselő az elismerések átadása után elmondta, hogy a legfontosabb az, hogy elismerjék azoknak az embereknek a tevékenységét, akik erőn felül, plusz munkával, lelkesen a köz javát szolgálják és ezzel értéket teremtenek, és követendő példává válnak.
A rendezvény végén ünnepi műsort következett. Szabó Fruzsina Keresztes Ildikó: Nem a miénk az ég és Máté Péter Most élsz című dalát énekelte el, Orosz Csenge pedig Szabó Magda Okút című művéből adott elő részletet. A Torzsás Néptáncegyüttes előadásában Mezőségi és Hajdúsági táncokat láthattak a vendégek, a rendezvényt állófogadás zárta.