Hajdúhadházon az alapfokú oktatás feladatát az Önkormányzat saját intézményében látja el.
Az önkormányzati iskolánk átalakításáról, az új irányokról és lehetőségekről már többször írtunk. A terveknek megfelelően megtörtént az átalakítás, az iskolák összevonása, augusztus 1-én az új intézmény működésének elindítása. Szeptembertől új tanulási, sportolási lehetőségek várják a gyerekeket az összevont Földi János Kéttannyelvű Általános Iskolában.
2009. óta a Református Egyház is működtet általános iskolát a régi Kossuth úti önkormányzattól bérelt épületben.
A napokban jelzést kaptunk, hogy az egyházi általános iskola működése sok tekintetben nehézségekbe ütközik, bizonytalanná vált.
Mivel az iskola saját épülettel nem rendelkezik a kedvezményes bérlet jelképes összegért a jogszabályok szerint csak akkor tartható, ha közoktatási megállapodást köt a fenntartó Református Egyházközség az Önkormányzattal.
Megállapodás hiányában a bérleti díjat törvényesen piaci alapokra kell helyezni, mely igen nagyarányú díjemelést jelentene. Ez senkinek nem célja, de a közoktatási megállapodás megkötését célzó tárgyalások sajnos nyár folyamán kudarcba fulladtak. Önkormányzatunk az egyházi iskola zavartalan működése érdekében újra kezdeményezi a tárgyalásokat.
Az egyházi iskola nem rendelkezik tornateremmel. Tornaterem biztosítása nyolc évfolyam indítása esetén kötelező. Ennek hiányában veszélybe kerülhet az iskola működési engedélye. Múlt évben önkormányzatunk rendelkezésre bocsátotta egyik iskolai tornatermét, de a mindennapos testnevelés, a sporttagozatos osztályok s a többi új sportág beindításával szeptembertől erre nincs lehetőségünk. Egyeztettünk Bocskaikert polgármesterével, s talán átmeneti megoldást jelenthet, ha az ottani általános iskola korlátozottan ugyan, de kedvezményesen rendelkezésre bocsátja tornatermét. Nyilvánvaló nem életszerű, s a gyakorlatban talán nem is kivitelezhető, hogy a tanulók a szomszéd település iskolájának tornatermét használják, de az intézmény törvényes működését átmenetileg ez a megállapodás biztosíthatja.
A Református Egyház még 2010. előtt megvásárolta az Önkormányzattól a Kazinczy utcai régi tornatermet, azzal a céllal, hogy az egyházi iskola testnevelés óráinak helyet biztosítson. Az épület azonban nem alkalmas tornateremnek, ugyanis nem éri el a törvényben minimálisan meghatározott méretet. Az Egyház készíttetett terveket az épület átalakítására, mely a tornaterem alapterületét változatlanul hagyva, elsősorban öltözők kialakítását jelentené, azonban a jelenlegi országos szabályozást figyelembe véve, nem adható rá építési engedély. A telek beépítettségi mutatói sem megfelelőek, illetve a telek nagysága nem éri el a minimálisan szükséges építési telek méretét sem. Ilyen körülmények között jelenleg nem kaphat építési engedélyt, illetve, ha megkapná is, az épület a tervezett átalakítás után sem működhetne tornateremként, így az Egyházi Iskola problémáját nem oldaná meg, a törvényes működést nem tudná biztosítani. A megoldást önkormányzati oldalon is keressük, hiszen nem engedhetjük, hogy hajdúhadházi lakosok gyerekei, esetlegesen a tanév során kerüljenek kellemetlen helyzetbe, de jelenleg még nem látjuk azt a lehetőséget, amely valódi segítséget és megnyugtató megoldást jelentene az Egyházi Iskola évek óta fennálló problémájára.
Az Egyházi Iskola nem rendelkezik főzőkonyhával. Az iskolai étkezés során természetesen továbbra is, az önkormányzati oktatási rendszer átalakítása után is, van arra lehetőség, hogy az új Földi Iskolától vásároljon az Egyházi Iskola ebédet. E kérdésben a pénzügyi élelmezésvezető szakemberek tárgyalnak, keresik a legjobb megoldást.
Nyilvánvaló, hogy az egyházi iskola működésének feltételeit elsősorban nem Hajdúhadház Város Önkormányzatának, hanem az azt fenntartó Református Egyháznak a feladata és kötelessége biztosítani. Önkormányzatunk a saját fenntartású iskolája működési feltételeinek megteremtése mellett azonban, erejéhez mérten minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy az egyházi iskola is zavartalanul működjön, hiszen oda is a mi hadházi gyerekeink járnak.
Segítséget ellenben csak olyan mértékben nyújthatunk, hogy azzal ne veszélyeztessük saját iskolánk zavartalan működését.
Az Egyházi Iskola fontos az Önkormányzat számára is, hiszen munkát ad hadházi embereknek, s vannak olyan hadházi lakosok, akik református egyházi oktatást szeretnének biztosítani gyermekük számára.
Remélhetőleg a Református Egyházközséggel együtt megtaláljuk a gyors, szakszerű segítség módját, hiszen rövidesen becsengetnek!