Beszámoló:
„Hajdúhadház Város Önkormányzata 2015-ben is meghirdette a helyi szociális földprogramját. A felhívásra 345 kérelem érkezett, melyből 229 család esetében került megállapításra a helyi rendeletben rögzített feltételeknek való megfelelés. Az önkormányzata közülük 30 családot választott ki, akiket az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal által meghirdetett nyílt pályázat:
Szociális Agrárgazdálkodási-Szociális Földprogram 2015
SZOC-AP-15
megnevezésű pályázati forrásból finanszíroztak, továbbá az önkormányzat saját költségvetési forrást különített el arra, hogy a maximálisan pályázható létszámon felüli kérelmezőknek önerőből juttasson mezőgazdasági javakat a háztáji gazdálkodás elősegítése céljából. Elsődleges cél volt a szociálisan hátrányos helyzetű inaktív, fiatal nagycsaládos, gyermekvédelmi kedvezménnyel, foglalkoztatást helyettesítő támogatással rendelkező, vagy tartósan alacsony jövedelmű emberek munkavégzésre nevelése, gazdasági aktivizálása. A szociális földprogramban az a személy vehetett részt, akinek legalább egy éve bejelentett lakóhelye vagy tartózkodási helye van Hajdúhadházon, állattartásra és konyhakerti növénytermesztésre alkalmas feltételekkel és udvarral rendelkezik, valamint rendszeres szociális segélyben, vagy foglalkoztatást helyettesítő támogatásban, vagy rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül, illetve olyan megváltozott munkaképességű, akinek egészségügyi állapota a programban való részvételét lehetővé teszi vagy azon nyugdíjszerű ellátásban részesülő személy, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át.
A programban résztvevők bevonása, tájékoztatása a Hajdúhadházi Roma Nemzetiségi Önkormányzat együttműködésével történt. Benyújtásra és elbírálásra kerültek a kérelmek, majd megkötésre kerültek az Együttműködési megállapodások. 2015. októberében 2*5 órás mezőgazdasági ismeretek tájékoztató előadáson vettek részt a célcsoporttagok, ahol növénytermesztési alapismereteket sajátíthattak el. Október végéig megtörtént az ingatlan rendezése, a talaj-előkészítés, majd a kert téliesítésére, az őszi talajmunkák elvégzése a folyamatsegítő mentor irányításával.
- februárban 2*5 órás mezőgazdasági ismeretek tájékoztató előadás került megtartásra az állattartási modulon belül. A tanultak alapján baromfi tartására szolgáló ólak kialakítása történt.
2016 tavaszán elvégezték a talajelőkészítést, majd a hagyma-borsó vetését, áprilisban történt a burgonya ültetése, júniusban a paprika, paradicsom palánta kiültetése, illetve a már betakarított termések tárolása, feldolgozása. Májusban a rászoruló családok 25-25 db előnevelt csirkét és hozzá nevelő tápot kaptak.
A projekt megvalósítására Hajdúhadház Város Önkormányzata együttműködési megállapodást kötött a Hajdúhadházi Roma Nemzetiségi Önkormányzattal, mely a program sikeres lebonyolításához nyújtott közreműködésről, folyamatos tapasztalatcseréről szól. A Nemzetiségi Önkormányzat hatékonyan működött közre a rászorulók tájékoztatásában, a kérelmezők kiválasztásában, a feltételeknek való megfelelés ellenőrzésében, majd a későbbi helyszíni szemléket is támogatták. A termények, állatok kiosztásánál szintén segítséget nyújtottak. A kötelező oktatások lebonyolításához agrármérnök szakember került bevonásra, aki a projekt végrehajtása során szakértelmével, tanácsaival folyamatosan segítette a bevont családokat, illetve a termények további hasznosításához, eltartásához is ötleteket adott.
Fentiek eredményeképpen az elvetett magokból, elültetett palántákból megtermett növények kiszolgálják a családok friss zöldség igényét, illetve tartósítással hosszabb távon is gondoskodnak a családtagok ellátásáról. A programban résztvevő több családnál a programban kapott növényeken kívül saját erejükből továbbiakat is ültettek, valamint a program lezárultával önállóan is folytatják a háztáji gazdálkodást, ezáltal követendő példát mutatnak a környezetükben élőknek is.
Összességében a mezőgazdasági termelésre alkalmas környezetben élő, mezőgazdasági termelésre és állattartásra alkalmas feltételekkel elégséges mértékben rendelkező és azt hatékonyan kihasználni tudó, szociálisan hátrányos helyzetű emberek/családok megélhetési esélyei, életminősége javult, önálló egzisztencia teremtési esélyei növekedtek, hosszabb távú céljuk – hogy bekapcsolódhassanak a helyi piacra történő termelésbe, kistermelővé válva áruikkal megjelenhessenek a helyi önkormányzati boltban is- realizálódni látszik.”