Tájékoztató ásott és fúrt kutak utólagos bejelentéséről

A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 7. §-a értelmében a korábban engedély nélkül fúrt, vert vagy ásott kutakra fennmaradási engedélyt kell kérni, amelyet utólagosan 2023. december 31-ig bírságmentesen lehet előterjeszteni.

A vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996.(V.22.) Korm. rendelet 24.§ (1) bekezdése alapján a települési önkormányzat jegyzőjének engedélye szükséges olyan kút létesítéséhez, üzemeltetéséhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez, amely a következő feltételeket együttesen teljesíti:

  • a kút helye nem érinthet vízbázisvédelmi védőterületet, karszt – vagy rétegvizet,
  • legfeljebb 500 m3/év vízigénybevétellel üzemel,
  • épülettel vagy annak építésére jogosító hatósági határozattal, egyszerű bejelentéssel rendelkező ingatlanon van, és magánszemélyek részéről a házi ivóvízigény vagy a háztartási igények kielégítését szolgálja, és
  • a kút nem gazdasági célú vízigényt szolgál.

Amennyiben a fent felsorolt feltételek közül bármelyik nem teljesül, akkor a Katasztrófavédelmi Igazgatóság hatáskörében tartozik a kút fennmaradási, létesítési és üzemeltetési engedélyezési eljárása.

Amennyiben fúrt kúttal rendelkezik, a kérelmet szakember segítségével kell kitölteni, melyet a kút tulajdonosának, és a szakembernek is alá kell írnia, bélyegzővel ellátnia.
A 2020. január 1. napját követően indult eljárások során, bármely képesítéssel rendelkező kútfúró szakember aláírhatja, függetlenül attól, hogy mely szakember végezte korábban a kútfúrást.

Ásott vagy vert kút esetében szakember bevonására nincs szükség, viszont az ingatlantulajdonosnak ezeket a típusú kutakat is be kell jelenteniük a kérelemnyomtatvány kitöltésével és saját kezű aláírásával.

Az eljárás mentes az illeték- és díjfizetési kötelezettség alól. Az eljárás során felmerülő egyéb szakértői költségek a kérelmezőt terhelik.

Az engedély nélküli kutak tulajdonosaira pénzbeli bírságot szabhatnak ki. A bírság az engedély nélkül létrehozott építmény értékének 80%-áig, engedély nélküli vízimunka vagy vízhasználat esetén 1 000 000 forintig terjedhet. A természetes személyre kiszabott bírság összege nem haladhatja meg a 300 000 forintot.

Kategória: Nincs kategorizálva | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.