Tankerületi igazgatók végzik majd a szakmai irányítást

Példaértékű átalakítás előtt áll a közoktatás, ugyanis a kormány magához vonja az iskolák fenntartását, amelynek egyik lépéseként tankerületi igazgatókat is kinevezett. A Hajdú-Bihar megyében tevékenykedő tíz tankerületi igazgató fő feladata az lesz, hogy az illetékességi területen működő köznevelési intézményeket irányítsák, a pedagógusok munkáját koordinálják, és kapcsolatot tartsanak az intézményvezetőkkel, pedagógusokkal és a köznevelés egyéb szereplőivel.

 

Az átalakításról november 15-én tájékoztatta a sajtó képviselőit Kósa Lajos, Debrecen polgármestere és a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke Marekné dr. Pintér Arankával, a Klebersberg Intézményfenntartó Központ megbízott elnökével.

A Klebersberg Intézmény létrehozását a 202/2012. kormányrendelet írja elő. Az intézmény végzi a fenntartói feladatok koordinálását, amely alá összesen 198 tankerület fog tartozni. A tankerület illetékességi területe azonos a járás illetékességi területével.

Hajdúhadházon Nagy Csabát nevezték ki tankerületi igazgatónak, aki a bemutatkozásában elmondta, hogy már ellátogatott a hajdúhadházi iskolákba és felvette a kapcsolatot a város vezetőivel. Kiemelte, hogy Hajdúhadházon a pedagógusok emberfeletti erőfeszítéseket tesznek azért, hogy a feladatukat színvonalasan ellássák, ezért maximális tiszteletet érdemelnek. Nagy Csaba elmondta, hogy új feladatát kihívásnak érzi, amelyet igyekszik legjobb tudása szerint ellátni.

A közoktatást legfőképp azért szeretné a kormány állami fenntartásba helyezni, hogy eltűnjenek azok a színvonalbeli különbségek az iskolákból, amely a települések eltérő anyagi lehetőségeiből adódik. Kósa Lajos elmondta, hogy a jelenlegi rendszer nem segíti elő a társadalmi mobilitást, mert a szegényebb községek, városok iskolái – eltekintve néhány kivételtől – nem tudnak olyan színvonalas oktatást nyújtani, mint például a megyeszékhelyeken vagy a fővárosban lévő intézmények.

Az új szabályozás nem azt jelenti, hogy a kormány fogja a jövőben finanszírozni az oktatást a településeken. A szakmai irányítás a Klebersberg Intézményfenntartó Központhoz kerül, ám a működtetés azoknál az önkormányzatoknál marad, amelyek képesek ezt ellátni. Egységes szakmai irányítás legyen, ez a fő cél. – hangsúlyozta Kósa Lajos.

Jelezte ugyanakkor, hogy a 3000-3500 közötti lakosú településeken a működtetés is az államhoz kerül, az ettől nagyobb településeken viszont az infrastruktúra működtetése az önkormányzatoknál marad, csak az intézményt veszi át a központ.

Azok az önkormányzatok, amelyeknek nehézséget okoz a működtetés, teljes egészében átadják az államnak az iskolákat. Ez a szerény anyagi lehetőségekkel rendelkező települések számára lesz nyitott.

A kormány tehát nem minden településen veszi át teljes egészében a finanszírozást, csak ott, ahol ezt a helyi önkormányzat anyagi források híján nem tudja biztosítani.

A változtatás legfontosabb célja az, hogy minden tehetség kibontakozhasson a jövőben működő rendszerben, és minden, gyengébb tanulmányi eredményű, de tanulni akaró kapjon lehetőséget a felzárkózásra.

Kép forrása: HAON

Kategória: Hírek, Közérdekű, Kultúra | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.