A Kéthetes Nyári Napközit 10. alkalommal szervezte meg a FIKSZ PONT Egyesület. A program hiánypótló szolgáltatásként jött létre a településen, célként tűzve ki, hogy a hajdúhadházi dolgozó szülők 6-12 éves gyermekeinek hasznos nyári elfoglaltságot szervezzenek, és hagyományt teremtsenek. A Kéthetes Nyári Napközi tematikája az alábbiak szerint alakult: a gyermekek érkezése után közösségépítő játékokkal indult a nap. Ezt követően különböző elfoglaltságok közül választhattak a gyerekek: kézműves tevékenységek, labdajátékok, ping-pong, csocsó, körjátékok, társasjátékok, stb. A kézműves tevékenységek repertoárja a leggazdagabb, mely évről-évre újabbakkal bővül, a teljesség igénye nélkül néhány: bábkészítés, üvegfestés, papírsárkány-készítés, só-liszt gyurma, origami, bőrözés, batikolás, hűtőmágnes-készítés, szitanyomás, gipszöntés, kavicsfestés, gyöngyfűzés, gyöngyszövés, ékszerkészítés, decoupage, kerti mécsesek, ceruzatartók készítése, papírmásé…stb.
A program célja maga a játék, játék a gyermekekkel, játék tanítása a gyermekek számára. Évente átlagosan 40 gyermek vesz részt a napköziben, többségük évről-évre visszatér. Egyedülálló kezdeményezés, hogy a 12 éves kort betöltött gyermekek játékmesterekként segítik a felnőttek munkáját. A játékmesterek lehetőséget kapnak arra, hogy kibontakoztassák képességeiket, változatos programokon és tevékenységekben vehessenek részt, amelyek során ismereteket szerezhetnek, játékokat, hasznos gyakorlatokat sajátíthatnak el a résztvevő felnőttek segítségével a személyiségükre szabott részfeladatok vállalásával. A FIKSZ PONT Egyesület regisztrált önkéntes fogadó szervezet, ezért idén hivatalos önkéntes szerződés keretén belül segítette a munkánkat a 12 fiatal játékmester.
Szokássá vált, hogy a Kéthetes Nyári Napközi minden évben kirándulással zárul. Jártunk már a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Könnyű Lövészdandár Hajdúhadházi Bázisán, a Hajdúhadházi Rendőrkapitányságon, meglátogattunk egy Strucc farmot. Bökönyben a Sólyomfészek Hagyományőrző Baráti Körnél íjász bemutatón és versenyen vettünk részt. Debrecenben a Hajdú – Bihari Naplónál, a Dóczy Gedeon Református Gimnázium Varázskuckó Természettudományos Játszóházában, a Botanikus Kertben, a Nagytemplomban, és az Ötholdas Pagony Jubileumi Játszótéren, a MÁV-nál, a Debrecen TV-nél, a Modern és Kortárs Művészeti Központban és a Debreceni Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóságon voltunk.
A FIKSZ PONT Egyesület ebben az évben a rendezvény hírnevét öregbítendő pályázatot írt ki „10 éves a Kéthetes nyári napközi” címmel. Két kategóriában lehetett pályázni:
– „Napközis élményeim” kategóriában a részt vevő fiatalok irodalmi vagy képzőművészeti alkotásait vártuk. Az elkészített alkotásaikért elismerő oklevélben részesültek: Dancsi Liliána (8 éves), Bundi Krisztina (13 éves), Kecsedi Petra (6 éves), Komjáthi Dóra (6 éves), Balogh Zsuzsanna (8 éves), Balogh Ádám (9 éves), Balogh Bence (11 éves), Kovács Zsuzsanna (10 éves), Karap Bálint (7 éves ), Zöldi Andrea (9 éves), Kovács Márton (5 éves).
Ajándékban részesültek: Csősz Csaba (6 éves), Kovács Sára (7 éves) és Csősz Dóra (9 éves). Különdíjban részesültek: Kiss Miklós (11 éves) és Pápista Péter (15 éves).
– „Tervezz Logót” kategóriában bárki pályázhatott, aki kedvet érzett, hogy logót készítsen, amely egyedivé, jól felismerhetővé teszi a Kéthetes Nyári Napközit.
Tóth Zsuzsa Orsolya (8 éves) alkotása részesült ajándékban és elismerő oklevélben. Az ő alkotása lett a napközi szimbóluma.
A beérkezett pályázati munkákból és a gyermekek által a napköziben alkotott művekből, az elmúlt 10 év fotóiból, megjelent újságcikkeiből kiállítást rendeztünk a Szilágyi Dániel Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola, Szakiskola aulájában, amely a napközi ideje alatt volt megtekinthető.
A kiállítás megnyitóját megtisztelte jelenlétével Csáfordi Dénes Polgármester úr, köszöntőt mondott Nánási Zsuzsanna a FIKSZ PONT Egyesület elnöke. Varga Szilvia a FIKSZ PONT Egyesület önkéntese elismerésben részesült.
A vendégek megismerhettek a nyári szünidőt hasznosan és kreatívan eltöltő Hajdúhadházon élő tehetséges gyermekek közül 3 olyan fiatalt, akik a nyári napközi oszlopos tagjai. Kiss Miklós felolvasta a Kéthetes nyári napköziről készített írását, Forgács Zoltán népdalt adott elő, Pápista Péter a napjainkban oly divatos és népszerű stand up comedy-s stílusban írt élménybeszámolóját hallgathattuk meg.
Szervezetünk tárgyi feltételei korlátozottak, ezért köszönetünket fejezzük ki az alábbi intézmények vezetőinek és munkatársainak, hogy helyet biztosítottak programunknak.
Bocskai István Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola (2003 -2008)
Szilágyi Dániel Szilágyi Dániel Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola, Szakiskola (2009-2011)
Dr. Földi János Könyvtár, Emlékház és Hajdúhadházi Galéria (2009)
Csokonai Művelődési Ház (2010)
Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat (2002- 2004)
A Kéthetes Nyári Napközi nem valósulhatott volna meg az alábbi személyek és szervezetek támogatása nélkül:
Nemzeti Kulturális Örökségek Minisztériuma (2003)
Mobilitás Észak- Alföldi Regionális Ifjúsági Tanács (2004)
Hajdúhadház Városi Önkormányzat Képviselő Testülete (2005)
FIKSZ PONT Egyesület (2006-2011)
Hajdúsági Hagyományörző Lovasklub (2003, 2004, 2006)
Názáreti Egyház (2005)
Fornetti Kft. (2006)
Balogh Sándor, Baloghné Svintek Mónika és családja (2009)