Új díszpolgára van Hajdúhadháznak

Hajdúhadház alapításának évfordulójára emlékeztek a hajdúvárosban december 12-én. 406 éve, győztes szabadságharca után Bocskai István Magyarország és Erdély választott fejedelme 1605. december 12-én, Korponán adta ki azt az oklevelet, melyben több más település mellett Hadháznak is városi rangot adott, az ide telepített derék katonáit, a hajdúkat pedig kollektív nemesi szabadsággal adományozta meg.

 

A programok már reggel elkezdődtek. 8 órától a Bocskai István Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola udvarán került koszorú Bocskai mellszobrára. Az iskolai ünnepségen az ötödik osztályosok műsorával kezdődött a megemlékezés, az újdonsült felsősök ismertették a fejedelem életútját. Az emlékműnél koszorúval emlékezett a városalapítóra Csáfordi Dénes polgármester, Vargáné Sőrés Ilona alpolgármester és Asztalos Péter, az oktatási és művelődési, ifjúsági és sport bizottság elnöke. Ezután Hajdú Marianna igazgatónő és Türk László igazgatóhelyettes helyezte el az emlékezés virágait az iskola képviseletében, majd a napokban frissen avatott ifjú hajdúk, azaz az elsőéves osztályok képviselői emlékeztek koszorúval.

Kiállítás a Molnár testvérek alkotásaiból

A rendezvénysorozat a Dr. Földi János Emlékházban folytatódott, ahol először koszorú került Dr. Földi János emléktáblájára, a város vezetősége képviseletében Vargáné Sőrés Ilona alpolgármester, Antal Ferenc, Asztalos Péter és Kiss Sándor Mátyás, majd az emlékház, könyvtár és galéria munkatársai, Szabóné Harsányi Judit és Balogh Beáta emlékeztek főhajtással Hajdúhadház büszkeségének emléke előtt. Ezután Korompainé Mocsnik Marianna nyitotta meg azt a kiállítást, amely a Molnár testvérek alkotásaiból nyílt a Városnapon. Molnár Gábor és Molnár Tamás festményeit, bőrből készült alkotásait és fafaragásait ismerhette meg a nagyközönség. A megnyitón elhangzott több gondolat is a fivérektől, amelyet egy korábban készült interjú során mondtak el. Az idézett szövegrészletekből is kitűnt, hogy milyen lelkesedéssel, szeretettel és odaadással készítik az alkotásokat, és milyen tisztelettel fordulnak a nyersanyaghoz és a szerszámaikhoz: „Sokszor mondják, hogy a munka nemesít, hisz a mesteri munka mesteri alkotót tükröz. Ha az ember nem kényszerből dolgozik, hanem szereti azt, amit csinál, akkor a munkafolyamatban önmaga is nemesedni képes.”

A megnyitón Enyedi Zsuzsa, a testvérek egykori óvodai nevelője és édesapjuk, Molnár Gábor is büszkeségét fejezte ki Tamás és Gábor munkája iránt.

A kiállításon Nagy Gábor, Hajdúhadházról elszármazott fafaragó felajánlotta, hogy az alkotáshoz szükséges nyersanyagot, egész pontosan bőrt ajánl fel a fiatal mestereknek, hogy abból is műalkotások születhessenek.

Díszpolgári cím adományozása

Délután két órakor kezdődött az ünnepi testületi ülés, ahol a napirendi pont a díszpolgári cím átadása volt. Elsőként Csáfordi Dénes polgármester köszöntötte a megjelenteket, majd felidézte Bocskai István fejedelem hősies tetteit, majd elmondta: „Őseink élete is folyamatos küzdelem volt, s most nekünk, ha háborúban nem is kell bizonyítanunk rátermettségünket, a mindennapok harcának megvívásához néha nem kevesebb bátorság szükséges! Fel kell vállalni, ki kell mondani bizonyos dolgokat és esetenként meg kell lépni kényszerű lépéseket. S tesszük ezt azért, mert a közösség, a város érdeke így kívánja.
A közösség érdeke gyakran ütközik az egyéni érdekekkel, de egyéni sérelmein, és érdekein most minden derék hajdúhadházi lakosnak felül kell emelkednie!”

Ezután kiemelte az elmúlt év néhány fontosabb feladatát, mint például az útjavításokat, a csapadékelvezető rendszer megépítését, az új bölcsőde felépítését, a családsegítő felújításának befejezését és a Béke útja második szakaszának megépítését. Elmondta, hogy rengeteg garanciális javítást sikerült megvalósítani a közelmúltban épült szilárd burkolatú utak esetében, újra aszfaltoztatták a Galambos utcát, több száz facsemetét ültettek, s a parkosítást a tél folyamán és tavasszal is folytatják.

Az ünnepi beszédét így zárta: „Hiszem azt, hogy hajdú őseink kitartó küzdelmeinek emlékéből erőt tudunk meríteni, s az általuk örökül hagyott szívósággal, konoksággal és kérlelhetetlen makacssággal tovább fogjuk folytatni esetenként kilátástalannak tűnő harcunkat városunk felvirágoztatásáért! Nem lassítunk, nem állunk meg, s nem hagyjuk magunkat a helyes útról eltántorítani!”

Idén Nagy Gábor fafaragó kapott díszpolgári címet. A polgármesteri köszöntő után Csáfordi Dénes ismertette a testületi határozatot, amely alapján Nagy Gábor fafaragónak a Hajdúhadház Város Díszpolgára kitüntető címet adományozza a testület, mert maradandó alkotásaival, áldozatos munkájával elősegítette Hajdúhadház fejlődését és hozzájárult a város művészeti értékeinek és szellemi jólétének gyarapodásához. A díszpolgári oklevél mellett Gábor bácsi egy bőr aktatáskát kapott ajándékba, hisz legutóbb, amikor itt járt, elveszítette a táskáját.

Nagy Gábor a kitüntető cím átvétele után megköszönte az elismerést, és hangsúlyozta, bár Gödön lakik, mégis Hajdúhadház az, ahová hazatér: „Mindig megkérdezik tőlem, amikor Hajdúhadházra jövök, hogy hová megyek. Nekem erre csak az a válaszom mindig, hogy megyek haza.”

Gábor bácsi, mint mindig, most sem érkezett haza üres kézzel. Faragott címereket készített, hogy azok az önkormányzat és a rendőrkapitányság épületét díszítsék. Az alkotásokat az ülésen adta át Csáfordi Dénes polgármesternek.

Ünnepi műsor

Ezután ünnepi műsor következett. Elsőként Tímár Ivett előadásában hallhattuk a Vidéki sanzon című dalt, aki gitárjátékkal kísérte énekét. Tímár Ivett, a debreceni Erdey-Grúz Tibor Vegyipari Szakközépiskola végzős tanulója, 4 hónapja gitározik és a pedagóguskar tagja. Zenei karrierjét a közelmúltban kezdte.

Ezután Juhász István adta elő Enrique Crespo Improvizácio című fúvós szólóprodukcióját. Juhász István Zenei Pályáját Általános Iskola 3. osztályában kezdte, klasszikus hegedűn, majd két év elteltével népzenével folytatta Lajtiné Szabó Adrienn  tanárnőnél.

Szakközépiskolai tanulmányait Miskolcon folytatta, ahol megismerkedett a harsonával. Az érettségi után a zeneakadémiára nyert felvételt. Ezalatt az 5 év alatt számos neves fesztiválon, kurzuson és versenyen vett részt. 2006. Passaui rézfúvós kamarazenei verseny 2. díj az Extreme harsonakvartett tagjaként, 2007. Brnoi nemzetközi harsonaverseny 2. díj, 2008 Országos zeneakadémiai verseny Budapest 1. díj, ez év nyarán a Solti György Rézfúvós Együttessel eljutott Koreába, Jeju szigetére ahol koncertsorozatot adhatott. 2009. Moszkvai nemzetközi Harsonaverseny 2. díj, és különdíj. Idén júniusban a quattroforte harsonakvártettel eljutott Amerikába, a nemzetközi harsona szövetség által rendezett verseny döntőjébe, ahol megnyerték a legelőkelőbb helyet. 2007-ben a Miskolci Szimfonikus Zenekarnál kapott állást. 2009-ben elvégeztem a Zeneakadémiát, és ez évben felvételt nyert a Budapesti Operettszínház Zenekarába.

„Hajdúhadház egykor”

A testületi ülés után állandó tárlat nyílt a Városháza emeleti folyosóján és a lépcsőfordulóban, ahol „Hajdúhadház egykor” címmel nyílt fotókiállítást tekinthetnek meg mostantól az érdeklődők. Vargáné Sőrés Ilona alpolgármester elmondta, hogy a régmúlt értékeit mentik át az utókornak a falakon látható képek, amelyeket Hadházy Jenő készített még 14 éves korában. A fényképek készítője ezután bemutatta a tárlatot, amely ezentúl a Városháza falait fogják díszíteni.

 

Koszorúzások

A rendezvénysorozat koszorúzással zárult. A Bocskai lovas szobor előtt Tóth Attila a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés elnöke emlékező beszédében méltatta a fejedelem érdemeit, majd koszorúval emlékezett a hajdúkapitány nagysága előtt, valamint a város vezetősége nevében Csáfordi Dénes polgármester és Vargáné Sőrés Ilona alpolgármester is elhelyezte az emlékezés virágait.

Ezután a résztevők átmentek a templomba, ahol Pély Nagy Gábor hajdúkapitány emléktáblája előtt rótták le tiszteletüket.

 

Tóthné Ilyés Edit

Kategória: Hírek | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.